Minimalist Yaşam

Evimizde, düşüncelerimizde, çantamızda hayatı minimalist yaşamak nedir?Minimalist, Türkçe karşılığı sadecilik olarak bilinmektedir.

Son zamanlarda birçok insan hayatını sade yaşamaya yani minimalist yaşamaya başladı.

Minimalist Yaşamak isteyenler ne yapmalı?

•İhtiyaç olmayan şeylerin listesini yap

Minimalist yaşamda ilk öncelik ihtiyaç olmayan şeyleri atmaktır. Örneğin, evimizde kullanırız diyerek aldığımız mutfak eşyalarının bazılarını hiç kullanmadık, giysi veya ayakkabı dolaplarımızdaki eşyaların hepsini kullanıyor muyuz? Kullanmadığımız eşyaları liste yaptıktan sonra ihtiyacı olan birilerine verebiliriz.

•Hayatınızı düzene sokun

Hayatımızda zaman zaman düzensizliğe doğru yol almaktadır. Bu düzensizlik insanlara fayda sağlamaz, hatta daha çok zarar vermektedir. Uykuya dalma ve kalkma saatlerimizi ayarlamalıyız. Yemek yeme saatlerimizi ayarlamalıyız. İlk başta sanki boşa yapıyormuşuz gibi gelse de bir süre sonra düzen tam anlamı ile oturduğundan alışacağız.

Hiç düşündünüz mü? Evlerimiz genel de 3+1 ama salonumuzu ayda, yılda misafir gelirse kullanıyoruz. Bunun yerine 2+1 odalı olan evde yaşasak, gelen misafir normal oturma odasında ağırlasak o da sade bir yaşam olmaktadır.

150-200 metre kare evde oturacağımıza 80-90 metre karede otursak daha iyi olmaz mı? Küçük alanda yaşamaya başlarsak hep daha iyi ilişkiler kurarız, hemde daha mutlu oluruz.

Son zamanların bağımlılığı televizyon, telefon, interneti kullanımını azaltıp insanlarla sohbetler edilebilir, kitap okunabilir. Bunları yaparsak kişisel gelişimize katkı sağlamış oluruz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478