Devletlerin en büyük geliri; Vergi

İnsanlar, her girdikleri yeni yılda, ödedikleri vergiler zamlanmaktadır.

Peki, neden verilir bu vergiler, biliyor musunuz?
Devletin, sağlamış olduğu hizmetleri yapabilmesi, halkın refahını arttırabilmesi için maddiyata ihtiyaç duyar. Bu sebepten dolayı vatandaştan vergi alır. Geliri fazla olandan ona göre, geliri az olandan ona göre bir vergi alır.

Sadece gelirle kalsa iyi, kullandığımız herşey de vergi veriyoruz aslında. Yediğimiz ekmekte bile %1 lik bir vergi var. O da temel ihtiyaç olduğu için. Yaşamak için yememiz gerekiyor. Yediklerimizde de %8 lik bir vergi alınır. Peki, giydiklerimiz ve kullandıklarımız. Onlar artık özel tüketim olarak adlandırıldığı için %18 lik bir vergi alınır.

Neden herşeyden vergi alınır hale geldi diye soracak olursanız, dünya nüfusu gitgide artmaktadır. Devletlerde bu artan nüfusa karşı bir hizmet sunabilmek için, ya yeni vergiler çıkartarak karşılamak zorunda ya da olan vergilere zam yapmak zorundadır. Hatta yeni yıla girmemizle birlikte zamlanan bazı vergilerimiz aynen şu şekildedir;

-Pasaport, ehliyet harcı, trafik cezaları yüzde 22,58

-Yurt dışından getirilen cep telefonları için ödenen ücret yüzde 22,58

-Motorlu Taşıtlar Vergisi artış oranı ise yüzde 12 olarak bir artış olacaktır.

Bunların yanında zaten faturalara ve emlak vergisi gibi çeşitli vergilere de zam gelmiş veya gelecektir. Hatta bu yıl içerisinde otel, misafirhane, pansiyon, tatil köyleri, kamping alanları konaklama vergisine dâhil edilecektir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478