Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır, Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler!

Corona virüsü gündemden düşmeyen dünyayı korkudan en etkili virüstür. Şimdiye kadar 57 kişi hayatını kaybetmiştir.İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortalarında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün’de görüldü. Ortada bir çok söylenti vardır, bu virüs yarasadan kimileri yılandan ortaya çıktığını söylemektedir. Virüs hızlıca dünya’ya yayılmaması için önlemler alınmaktadır. Yayılan ülkeler arasında, ABD bulunuyor, bir çok ülkede virüs için alarm verildiği bilgisi alınmaktadır.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü, insanların bu virüsle bir anda karşı karşıya kaldığı tehlikeli virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunmaktadır.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

İştahsızlık ve kilo kaybı gözlenmektedir
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade gibi farklı göstergeleri vardır.

CORONA VİRÜSÜ BULAŞICI MIDIR?

Corona virüsü birçok değişik canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, misk kedisi, köpek çeşitleri rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yollarını, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas halinde bulaşabilmektedir.

CORONA VİRÜSÜ NASIL KORUNULUR?

En başta gelen virüsten korunma özelliği, “Temizlik” ve hayvanlardan bulaştığı için genelde bu virüs, hayvan besleyenler için hayvanların genel temizlikleri, aşıları, yediği yemek tasları temiz tutulmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478