Suikast sonucu ölen kişiler- GAFFAR OKKAN

24 Ocak 2001 yılında Diyarbakır ilinde suikasta uğrayıp ölen İl Emniyet Müdürü;

Gaffar Okkan, 1952 yılında Sakarya ilinin Hendek ilçesinde dünyaya gelmiştir. 15 yaşında girdiği Polis Kolejinden 1970 yılında, 1973 yılında Polis Akademisinden mezun olduktan sonra İzmir İl Emniyet Müdürlüğünde Komiser Yardımcısı olarak göreve başladı. Birçok kademede görev aldıktan sonra 1993 yılında 1. Sınıf emniyet müdürlüğüne terfi etti. İlk emniyet müdürü olarak Kars ilinde göreve başladı, ardından 1997 yılında Diyarbakır iline Emniyet müdürü olarak tayini çıktı. 1997 yılında Diyarbakır’a atandığında şehirde PKK ve Hizbullah gibi terör örgütleri kol geziyordu. İlk işi bu terör örgütlerini şehirde bitirmeyi amaçlamıştır.

İlk defa kadın polisler Okkan’ın emriyle sahada görev almıştır. Terör örgütlerini bitirmeye çalışmasının yanında iki araba aldı ve onları mavi-beyaz renklere boyatarak kadın polislere emanet etti. Bu arabaların birisi şehirde kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ediyor, diğeri de yürümekte zorlanan insanları gideceği yere götürüyordu. Bunun gibi birçok insana yardım etmesinden dolayı kısa sürede Diyarbakır vatandaşı Gaffar Okkan’ı sevmiş, hatta bazı insanlar sevgisinden dolayı o dönem doğan çocuklarına Gaffar ismi vermiştir.

Diyarbakır vatandaşının sevdiği Gaffar Okan 24 Ocak 2001 yılında makamından Valilik konağına makam arabasıyla giderken, kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açılınca bulunduğu yerde şehit düştü. Ölümünün 19. Yıl olmasına rağmen hala cinayetin kimin yaptığı çözülememiş, sadece Hizbullah tarafından öldürüldüğü iddia edilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478