Web Sitesi Kurmanın Püf Noktaları

Web sitesi nasıl kurulur? Püf noktaları nelerdir? Ücretli bir çalışma yapılmalı mı? Domain’in önemi nedir? Bu sorular bizim temel taşlarımız. Bugün bu sorulara sizlerle beraber cevap arayacağız.

Öncelikle web sitesi kurmak için bir plan yapmanız gerek. Web siteniz ne amaçlı kullanılacak veya nasıl bir site olacak bunu kafanızda belirlemelisiniz. Son olarak bu siteniz eğer bir kurumsal bir site olmayacaksa paralı bir site kurmanıza gerek yok.

Web sitenin adı konulmalıdır. Yani, domain (alanadı) seçimi yapılmalı ve domain tescili yapılmalıdır. Ayrıca domain seçimi yaparken dikkatli olmalısınız. Bir çok domain şirketi bulunmakta güvenli ve tanınmış sitelerden alışverişinizi yapmaya gayret gösterin. Bir sonra ki aşama uygun bir web hosting paketi alınmalıdır. Ve domain ile web hosingin bağlantısı kurulmalıdır. Ayrıca hosting firmalarının oyununa gelinmemelidir. Sınırsız SSD Disk, sınırsız trafik bunların hepsi yalan. Sınırsız diye bir şey yoktur belirli bir sınırı mevcut tabii hosting servislerine göre değişiyor. Bütcenize uygun bir paketi alın bu arada hosting servislerinin ücretsiz olanını tercih etmeyiniz çünkü 10 kişi aynı anda girince siteniz trafikten dolayı 1 gün erişime kapatılıyor. Bu sebepten paralı hosting servisleri tercih edilmelidir. Domain için paralı olması zorunlu değildir fakat ücretsiz servislerin verdiği domain servisi 1 yıllıktır.

Web tasarımı için uygun bir yazılım belirlenmeli ve bu yazılım yüklenmelidir. Gerekli ayarlar yapılmalı, tema ve eklentiler yüklenmelidir. Çoğu hosting firması size siteniz için bazı ara yüzler sunar bunlara örnek olarak WordPress diyebilirim.

Sitenizi tasarımsal ve işlevsel olarak inşa etmek için kodlama bilmeniz gerekmektedir. Eğer kodlama yapamam diyenler için burada WordPress devreye giriyor. İşte wordpress sizden istenilen bu gereksinimi ortadan kaldırır. Size kodlama veya herhangi teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlar. Tıklamalar ile sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz.

Bundan sonra ki yapılacak her şey artık WordPress tarafından işlenmektedir. Çeşitli temalar ve eklentiler sunan bu platform çok elverişlidir. Paralı eklentiler ve temalar ile sitenizin daha canlı ve eğlenceli hale getirmek artık sizin elinizde.

Web sitesini kurduğunuza göre artık püf noktalarına geçelim. Sitenin içeriği oluşturmalı. Siteye yazılar, resimler ve videolar girilmelidir. Sitenin içeriyi, ne kadar zengin olursa, o kadar iyi olur. Sitenin tanıtımı yapılmalı ve siteye ziyaretçi çekmek için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bu amaçla, siteyi SEO ya uygun hale getirmeli; sosyal medya ortamlarında hesap açılarak, oralarda sitenin tanıtımı yapılmalı; sitede yazılan yazılar bu ortamlarda paylaşılmalı; ziyaretçilerin e-posta adresleri kaydedilip, bu kişilere, site içeriği ve site ile ilgili e-postalar gönderilmelidir.

Çeşitli eklentilerle yazılarınızı paylaşılabilir hale getirebilir hatta SEO ile Google da arananlar arasında sitenizi üst sıralara taşır.

Ayrıca sitenizi koruma altına almak zorundasınız. Siteye karşı çeşitli saldırılar gerçekleşebilir örnek verecek olursak Ddos saldırıları sitenizi ping yağmuruna tutar ve sitenizin aşırı yüklenmeden çökmesine sebep olur, belki geçici sorunlar yaratır ya da kalıcı sorunlar. Bunun önüne geçmek için bazı kuruluşlar bulunmakta, uygun fiyatlı koruma paketi alınabilir. Bu kuruluşlardan en çok tercih ettiğim ise CloudFlare hem sitenizi korur hemde site trafiğinizi kontrol etmenizde kolaylık sağlar.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478