Wilson hastalığı

Wilson hastalığı, karaciğerde ve beyinde fazla bakır’ın birikmesiyle oluşan genetik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Karaciğer tutulumundaki bakır birikimleri akut, kronik, hepatit ve siroza sebebiyet verdiği gibi karın ağrısı, bulantı, sarılık gibi belirtilerde ortaya çıkabiliyor. Eğer beyin tutulumundaki bir hastaysa yürüme, konuşma ve yutma zorluğu, anormal göz hareketleri, distoni, sertleşmiş yüz kasları gibi belirtiler olabilmektedir. Ayrıca Wilson hastalığı bulunan kişilerde depresyon, paranoya, dürtüsellik, saplantılı davranışlar, saldırganlık gibi davranışşal bozukluklar çıkmaktadır. Hatta geçen günlerde Hekimoğlu adlı dizinin geçenlerde bir bölümünde bu hastalığı ele almışlar, iyi muayene edilmezse psikolojik bir rahatsızlık olan şizofreni ile karıştırılabileceği anlatılmıştır. Ki hastalık belirtileri arasında da davranışsal bozukluklarında görülebileceği için şizofreni ile karıştırılması normal. Bir belirtinin başka hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. En basitinden bir baş ağrısı. Uykusuz veya susuz kalındığında da baş ağrısı oluşabilirken, migren gibi, beyin tümörü gibi rahatsızlıklarda da görüldüğü biliniyor.

Karaciğer hastalığı olanların yaklaşık % 50’si ve beyin tutulumu olanların % 90’ında göz muayenesinde iken gözde kornea çevresinde halka şeklinde dizilmiş bakır birikintileri görülebilmektedir. Bu hastalığın şizofreniden ayırabileceği en önemli özellik gözdeki bu halka ve karaciğerdeki rahatsızlıklar ayırabilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478