Yeni Nesil Araç Vision Mercedes-Maybach 6

Mercedes araçlarının namı aldı başını gidiyor. Otomotiv sektörünün dev markası olan bu firmanın yeni nesil konsepti Maybach serisi. Maybach 6 olarak iki farklı araç sunuldu. İlki Vision Mercedes-Maybach 6, ikincisi ise Maybach 6 Cabriolet. Bilindiği üzere Mercedes araçlarının ön yüzlerinde yer alan vazgeçilmez ızgaralar bütün araç konseptlerinde yer alıyor. Bu tanıtacağımız yeni nesil elektrikli aracımızın da ön yüzünde ızgaralar bulunmakta.

 6 metreye yaklaşan uzunluğu sahip araç dış tasarımıyla olduğu kadar iç tasarımıyla da dikkat çekiyor. Vision Mercedes-Maybach 6 oldukça uzun bir dingil açıklığına sahiptir. 740 beygir güce ve 322km’den daha fazla menzile sahip. Performans tarafında etkileyici değerlere sahip olan aracın 0-100km/s hızlanması 4 saniyenin altında gerçekleşirken son sürati ise 250km/s ile sınırlandırılmış. Hızlı şarj özelliğine sahip olan araç 5 dakikalık şarj edilme ile size 100 km ekstra menzil sunuyor. Araçta son dönemde popülerleşen otonom sürüş yeteneği de bulunmakta.

Lüks 360° salon biçimdeki iç mekân tasarım konseptine sahiptir. Ön cam şeffaf bir ekran olarak işlev görür: Sürüşle ilgili veriler ve coğrafi bilgiler tüm genişliği boyunca gösterilir ve dış dünyayı ek bilgilerle zenginleştirir. Bu bilgiler yolcular tarafından beden hareketleriyle kumanda edilebilir ve ayarlanabilir. Üst konsol kanadı, kapı süslemesi boyunca devam ederek koltuk kısmı içine kadar girer ve 360°’lik bir salon yaratır.

Oturma yüzeyi yatay bir hat oluşturarak kapıların dikey hattına geçiş yapar ve nihai olarak üst konsol kanadının alt kısmı haline gelir. Kapılarda ve üst konsolda bulunan geleneksel ahşap süslemeler, dijital kumanda ve ekran ara yüzlerinin görünümünü yumuşatır. Ekranların vurguladığı dijital dünyaya kontrast olarak zeminde karaağaç kullanılmıştır; bu da rafine bir yat görünümü yaratır.

24 inçlik jantları, uzun kaputu ve yuvarlatılmış arkasıyla oldukça fütüristik görünen konsept iç tasarımı ise günümüzden bir araç gibi değilde 20-30 yıl daha ileride kullanılacak bir araç havası taşımakta.
 
Aracın diğer teknik özelliklerine gelecek olursak öncelikle aracın boyutu oldukça büyük. 5,7 Metre uzunluğa, 2,1 Metre genişliğe ve yerden yüksekliği ise 1,328 Metredir. Arabanın bir diğer ayrıntısı ise iki kapılı ve 2+2 koltuk yapısına sahip olması. İki kapılı olmasıyla arabanın stili diğer Mercedes Coupé serisi araçlara benzemektedir.
Aracın fiyatı şuan için netleşmiş değil fakat en aşağı 275 bin £ olacağı düşünülmekte. Yeni nesil en iyi aracı şu anlık bu araç gözüküyor.
  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478