Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından kurtarmak için ne yapılabilir?

Teknolojik aletleri kullanmanın yaşı neredeyse bebeklik yaşlarına kadar indi. Telefonlar dokunmatik olmaya başlayınca, ona istinaden tabletlerde çıkmaya başlayınca 2-3 yaşındaki çocukların telefon ve tabletlerin kilidinin nereden açılacağını, youtube’a girip video açabilmelerine, oyunları açabilecek durumlara geldi küçücük yaştaki çocuklar.

Çocukların bu denli teknolojiyle iç içe olması hem çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimini etkileyecektir hem de çocuklar sevgisiz ortamlarda büyümelerine sebep olmaktadır. Ve internet üzerinden art niyetli kişilerle iletişime geçip kötü sonuçlar doğuracak şeylere bile sebep olabilirler. Ama bu demek değildir ki, teknolojiyle, internetle hiç ilişiği olmasın. Aksine olacak ama küçük yaşlarda bu kadar aktif kullanıcı olmaları doğru değil. Peki, ebeveynler olarak bu durumla nasıl başa çıkabiliriz. Şöyle ki, çocuklar biraz da ailesinden gördüğü şeyleri kendine uygulamaktadır. Çocuklarınızın yanında çok fazla telefonla, tabletle uğraşmak demek, onların da ilgisinin telefona, tablete kayması demek. Bu cihazları kullanabilmesi için belli yaş aralığı beklenebilir. Yemek yemiyor diye çizgi film açarak yemek yedirtmeye çalışırsanız, çocukların doyma yetisi gelişmeyecektir. Çizgi film izleyebilmesi için yemek yeme şartını koyarsanız ve belli süre izleyebileceğini kesin dille belirtmeniz gerekiyor. Çocuğunuzla beraber çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak oyunları beraber oynayabilirsiniz. Ya da üerlerindeki enerjilerini atabilmeleri için rahatça davranabilecekleri, koşabilecekleri alan olarak parklara götürüp koşabilmelerini, enerjilerini atabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocukları tamamen teknolojinin eline bırakmamak gerek. Zekâ ve beden gelişimini de destekleyerek, biraz da teknolojinin rahatlığına alışmaması gerek. Yani çok küçük yaşlarda bu teknolojiye bu kadar bağımlısı olmalarına gerek yok.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478