Müze ve Ören Yerlerinin 2019 Yılı Ziyaretçi Verileri

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, her yılın sonunda yıl boyunca müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısını açıklıyor. 2019 Yılının verileri de açıklandı. Açıklanan verilere göre ülkemizdeki toplam ziyaretçi sayısı 2018 Yılına göre yaklaşık 7 Milyon artarak 35 milyon 48 bin 417 a ulaştı.

En çok ziyaret edilen müze, Ayasofya Camii

532 Yılında kilise olarak inşa edilen, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle cami olarak hizmet veren,1935 Yılından beri müze olarak ziyaret edilen Ayasofya Camii, 1919 Yılının en çok ilgi gören müzesi oldu. Yıl boyunca  3 milyon 727 bin 361 kişi tarafından görüldü. Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için tarihi, dini ve kültürel önem taşıması bu ilginin en önemli sebebi olsa gerek… 

Mevlana Müzesi ikinci sırada

Konya’da bulunan Mevlana Müzesi,  3 milyon 464 bin 155 ziyaretçi ile ikinci sırada yer aldı. Mevlana’nın ve ailesinin mezarlarının da bulunduğu müzede dönemin dergah hayatı da balmumu heykellerle canlandırılıyor. Halk arasında burayı ziyaret edenlerin “yarı hacı” olduğu inancının da bu ilgiye katkısının olduğunu söyleyebiliriz. 

Denizli Pamukkale Hierapolis Ören Yeri üçüncü sırada

 2 milyon 557 bin 868 ziyaretçi sayısıyla Pamukkale ören yeri ve müze en çok ilgi gören üçüncü yer oldu. Travertenlerin yanında tarihi kalıntılar, müze ve termal kaplıcalar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 

Topkapı Sarayı, Efes ören Yeri, Nevşehir-Göreme Ören Yeri de ilk on arasında bulunuyor. 

 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478