Güneşi daha detaylı görün!

Şuana kadar gördüğünüz Güneş resimlerini unutun! Bu gördüğünüz resim bambaşka bir şey! Amerika Birleşik Devlet’i tarafından yapılan bu dev teleskop tarafından elde edilen görüntüler, teknolojinin görebileceği en üst safada olduğunu gösteriyor. Resmi ilk görenler cevizin mikroskopla zoomlanmış hali dediler şahsen bende aynı fikirdeyim, çok güzel ve kusursuz bir yapısı olan Güneşin bu görseli beni mest etti.

Bu gördüğünüz her bir parçanın yüz ölçümü Türkiye kadar! Bu görüntü Hawaii Adası’na bağlı Maui Adası’ndaki bir yanardağın zirvesine yerleştirilen Inouye teleskobu, 30 kilometre çözünürlüğe sahiptir.

Görüntü kalitesini etkilenmesi diye her gün büyük havuz dolusu buzla soğutma işlemleri yapılmakta. Çünkü doğrudan Güneş ışınlarına maruz kalmakta ve bunun önüne geçmek için fıskiye ve borularla buz dolusu tanklarla yıkama işlemi yapılmakta. Ayrıca bu teleskopun yapımı ne kadar zor ise maliyeti de epey fazla olmuş.

Bu teleskop ile sadece Güneş için değil başka gezegen ve yıldızların keşfi içinde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum. Biraz daha geliştirilir ise daha keşfedilmemiş bir sürü yıldız ve gezegenler olduğuna eminim.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478