Gitar Manyetikleri Nedir?

Elektro gitarlarda sürekli ismini andığımız manyetikler.

Peki tam olarak nedir bu manyetikler ve çalışma prensibleri ve kullanım alanları nelerdir?

Manyetikler ,bakır tellerdeki titreşim frekansını alıp (elektromanyetik alanda) manyetiğin mıknatısları ile frekansı kopyalayıp amfiye aktaran gitar parçasıdır.

Manyetikler genel olarak 2 sınıfta bilinir. Single Coil ve Humbucker .

Single Coil ;
İsminden mütevellit bu manyetikte tek sıra bobin bulunur . Daha çok Telecaster ve Stratocaster gitarlarda rastlayabileceğiniz manyetik türüdür.

Enerjisi düşük olduğundan dolayı efektlere geçiş tepki süresi Humbucker manyetiklere göre daha fazladır. Daha tiz ve parlak tonlar duyulabilen bu manyetik türü Metal için fazla kullanılmaz.50 hZ frekansında şebeke gürültüsünden etkilendiği görülmüştür.

Humbucker;
Adından belli olabileceği üzere bakırdan yapılma manyetik türüdür. İki farklı zıt kutuplu bobinin birbirine bağlanması sayesinde daha sıcak tonlar elde etmeyi sağlar.

Hum adı verilen dip gürültülerini kaldırabilme becerisine de sahiptir bu Humbucker bey. Dip gürültüyü engellediğiden dolayı 50hz ve 60hz şebeke sinyallerini kendiliğinden sıfırlayabilir.

Manyetiklerin polariteleri zıt olduğundan dolayı sinyalleri zıt alırlar ve birbirlerini nötrleyebilirler. Single coil ile karşılaştırıldığında daha bas bir tonu olduğu fark edilebilir.

Daha sıcak tonlar olduğu için Distortion ve OverDrive tonlarında fazla kulak tırmalamaz. Bu manyetik tipi Metal tarzı müziklerde daha sıklıkla kullanılır. Jazz müziklerde de tercih edildiği görülmüştür.

Paf denilen efsane;
Seth Lover’ın ürettiği ve ilk defa Gibson marka gitarlarda kullanılan manyetik türüdür.

Manyetiklerin arkasında “patent applied for” yazdığından dolayı insanlar buna kısaca p.a.f. demeye başlamıştır .Alnico 2 tipinde mıknatıs kullanılan bu manyetiklerin yanında DiMarzio (en ünlü pick-up firmalarından birileridir kendileri) alnico 5 tipinde mıknatıs kullanır ve bu uyanık abiler Paf ismini de tescil ettirmişlerdir bile…

Elektro gitar almayı planlıyor fakat hangisini alacağınıza karar veremiyorsanız öncelikle hangi müzik türünü çalacağınıza karar vermeniz gerekir.

Farklı farklı müzik türleri üzerinden ilerleyecekseniz H-S-S (Humbucker – Single – Single) manyetik dizilimi bulunan gitarları tercih etmenizi öneririm. Müzik marketlerde test edip görürseniz sizin için en iyisi olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478