Akran Zorbalığı

Bir çok çocuk,yaşıtlarının zorbalığına uğruyor okullarda,sürekli dışlanıyorlar,dalga geçiliyor çoğu zaman hatta dayak yiyen bile var,zaman içinde bu durum çocukları okullardan,okumaktan soğutuyor,bir süreden sonra çocuk okula gitmek istemiyor bu yüzden dolayı.

Sık rastlanan akran zorbalığı çeşitleri

Sık rastlanan akran zorbalıkları,dayak,özel eşyaya gasp,para çalma,tehdit etme bunlar çok sık rastlanan akran zorbalıklarına verebileceğim bir kaç örnek sadece bunun gibi bir çok zorbalık mevcut çocuklar arasında.

Akran zorbalığına maruz kalır isek ne yapmalıyız

Kesinlik ile susmayın,önce öğretmeninize,sonra ailenize söyleyin,susarsanız ve boyun eğer iseniz daha fazlasına maruz kalırsınız,çekinmeyin kesinlik ile.

Akran zorbalığı neden olur 

Akran zorbalığı kişiliği tam oturmamış,aile terbiyesinden yoksun,şımarık,kendini dünyanın merkezi imiş gibi sanan çocuk ve yetişkinlerde olur.

 

Akran zorbalığı suç mudur?

Kesinlik ile suçtur,devam eder ise mahkemeye baş vurulması gerekmektedir. Yaş kaç olur ise olsun ceza almalıdır,akran zorbalığı yapan kişi.

 

Akran zorbalığı psikolojiyi oldukça olumsuz yönde etkilemektedir,çoğu zaman bunalıma sürükler,intihara meyilli hale gelmeye bile sebep olabilir,bu yüzden akran zorbalığına maruz kaldığınız zaman lütfen çekinmeden ailenize danışın,tek atlatamıyor iseniz psikolojik destek alabilirsiniz,bu sayede kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Ne yazık ki çocuklar çok acımasız,akran zorbalığını dibine kadar yaşamış biri olarak söylüyorum,eğer biraz farklı iseniz ve bunu görmüş iseler acımadan zayıf gördükleri yerden vuruyorlar,işte ben bu yüzden çocuklardan hep kaçarım.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478