Yaşlı insanlara kötü haber!!

Türkiye’nin 81 ilinde belediye otobüsleri, Tramvay, Metro, Metrobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanan 60 ve 65 yaş üstü insanlar mesai başlangıcı ve mesai sonu saatlerinde ücret ödeyecek. Bu yeni tasarı yakında Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması bekleniyor.

Eğer bu tasarı meclisten onay alırsa 60 ve 65 yaş üstü insanlar toplu taşıma araçlarını kullanırken mesai saatleri içinde tam bilet ücreti ödeyecek.

Bu tasarının çıkma nedeni nedir?

Toplu taşıma araçlarını kullanan ücretli yolcular mesai başlangıcı ve sonunda zaten yoğunluk olduğunu, birde yaşlı insanlar ücretsiz yolculuk yapınca daha kalabalık olduğunuzu dile getirilmesiyle tasarı ortaya çıktı.

Yeni tasarı 10.6 milyon insanı ilgilendiriyor

Türkiye İstatislik Kurumu(TÜİK)’in verilerine göre Türkiye’de  60-64 yaş arasında 3.446 kişi, 65 yaş üstü ise 7.186 kişi olmak üzere toplamda 10.632 kişi bulunmaktadır.

Yeni tasarı hakkında Yerel yönetimlerden sorumlu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki; “Biniş hakkının günde git ve gel olarak iki tane olması veyahut da belli saatler arasında olması. Ama buna siyaset kurumu karar vermedi” açıklamasını yaptı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478