Eminönü Balıkçıları Taşınacak mı?

İstanbul’a gidenlerin rutinlerinden biridir Eminönü’nde balık ekmek yemek… Galata Kulesi civarındaki küçük yerlerde ucuz fiyatlarla balık ekmek yemek bir kültür haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerden ilgi yüksektir. Eskiden boğazda tutulan balıklarla yapılan bu hizmet, yerli balıkların pahalanması ile ithal Norveç somonu ile devam eder olmuştur.

Yerleşmiş bir kültürün olması açısından güzel bir motif olan bu tekneler, hijyen koşullarına uygun olmaması ve balıkların bayat olabilmesi ve gereğince denetlenememesi nedeniyle çok da eleştiriliyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Balıkçı Teknelerinin Taşınmasını İstedi

İşyerlerinin bakımsızlığı ve görüntü kirliliğine yol açması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, balık ekmekçilerin Eminönü’nden BELTUR’a taşınmasını, denetlemelerin de yine belediye tarafından yapılmasını istedi. Kira sözleşmeleri 2007 Yılında on yıl için yapılmış, on yıllık süre dolduğunda ihtarname gönderilmediği için otomatik olarak iki kez bir yıllığına uzamış. Bu nedenle kira süresinin uzatılmayacağı bildirilerek 01 Kasım 2019 itibariyle işyerlerinin tahliyesi için tüm kiracılara ihtarname çekildi. İhtarnamede tahliye edilen yerlerin başkasına kiralanmayacağını da açıklandı.

Balık Ekmekçiler Dava Açtı

İBB’nin kararına karşı kiracılardan üç kişi İdare Mahkemesine başvurarak dava yoluna gitti. Davacılar, bir yıllık kira bedelini ödemek kaydıyla tahliyenin durdurulmasını talep etti. İBB davanın reddini istediyse de mahkeme kira sözleşmesinin devam ettiği gerekçesiyle tahliyenin durdurulması yönünde karar verdi.

İBBB, 15 gün içinde karara karşı istinaf yoluna gidebilecek. Görünen o ki istinaf yoluna gidilecek ve yeni kararlar verilecek.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478