Organ bağışının ülkemizde yeteri kadar aktif olmaması

Ülkemizde organ bağışı listesinin fazlalaştığı son zamanlarda aşikar. Küçük yaşlardan 60 lı 70 li yaşlara kadar birçok insan organ nakli listesinde. Geçtiğimiz yıllara kadar organ bağışındaki aktiflikte bu kadar değildi.

Ülkemizde insanların çoğu müslüman olduğu ve ahiret inancına inandığı için hep akıllarda bir düşünce vardı. Hala da var. Ölünce tam organlarla rabbinin karşısına çıkamamak… maide süresi 32. Ayetinde de dediği gibi “bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibi olur. Kimde bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” Bu hangi nedenle olursa olsun, bir insanı ölüme terk eder ki. Sırf toprak altına o organlarla girebilmek için mi acaba diye düşündürmüyor değil. Birde organ bağışçısı olup bazen kaza geçirmekten bazen de o insanın şeker tansiyon gibi rahatsızlıklarının oluşundan dolayı da organ bağışı yapamamaktadır.

Bu konuda imamların, alimlerin kısacası dini liderlerimizin halkı bilinçlendirmeleri gerekir. Gerçi her ne kadar hocalarımız, alimlerimiz anlatsa da milletin bir kulağından girip bir kulağından çıkıyor. Bu konuda en azından vatandaşlarında bilgilendirilmesi gerekiyor. Sağlık konusunda da olsa insanları ölüme terk edemeyiz sırf dini boyutunu düşünmesinler. Her ne olursa olsun insanlık görevimizi yerine getirmeliyiz. Bir organımızın olmaması bizi eksiltmez. Ya da beyin ölümü gerçekleşmiş ama diğer organları çalışan kişilerin organlarının toprak altında çürümemesini sağlamış olursunuz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478