Depreme karşı nasıl hazırlıklı olabiliriz?

Ülkemizin ve dünyanın istisnasız gerçeklerinden biridir depremler. Depremler, yaşamayı öğrenmek zorunda olduğumuz doğal afetlerden biridir aslında. Doğal afetleri yok sayarak yaşamaya devam edersek sürekli kayıplar veririz, yaşamımızı tehlikeye atmış oluruz.

Depreme karşı hazırlıklı olmamız gereken esas nedenlerden biri nüfus artışına bağlı olarak artan gayrimenkullerdir. Yani bu binalar yapılırken nasıl bir demir kullanılacağı, nasıl sağlamlaştırılacağı, binanın kolonları gibi, binaların altlarına yapılan yaylı sistemlerin hepsinin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerekiyor. Günümüz Japonya’sında 9.2 lik bir deprem olup can kaybı yaşanmıyorsa, binalarda hasar bile oluşmuyorsa bu onların depremle yaşamayı öğrenip çözüm üretmelerinden ileri gelmektedir. Deprem kuşağı her ülkenin deprem için çalışması olmalı. Birde düşünülmeli, 9.2 lik depremde bırakın can kaybını, binalarda hasar bile olmayıp, 5.8 lik elazığ depreminde binaların yıkılıp can kaybına yol açabiliyorsa binaların yeterli güvenlilikte yapılmadığını gözler önüne seriyor. Aslında burada bizim müteahhitlerimizin paradan kaçmamak adına yapmaları lazım. Bu yaşananlardan ötürü insanlar, depremden en az etkilenecekleri bölgelere göç ediyorlar ya da binaların sağlam olduğu yerlere gidiyorlar. Bu coğrafyadaki insanlar depremde yaşanılan kayıplardan, zararlardan usandı. Yapılan binaları biraz daha ucuza mal edeceğiz diye ülke ekonomisini daha fazla zarara uğratıldığının farkına varmalıyız.

Eğer bu ülkede işini layıkıyla yapan inşaat firmaları ve müteahhitlere olanak verilip, yaptıkları sağlam binalardan minimum vergi ya da hiç alınmayacak olan vergi, binaların sağlam olmasına teşvik oluşturabilir. Birde bu konuda oluşturulabilir bir grup müfettiş, binaların usulüne uygun yapılıp yapılmadığına dair sürekli kontrol mekanizmasıyla işlemlerin düzgün yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilir. Bu çalışanların rüşvet alanların bir daha devlet kademelerinde görev alamamasını da sağlarsanız, o oluşturulabilir müfettiş grubunun da bir nevi denetlenmesini sağlar. İnsan sağlığını ve hayatını tehdit edecek bu tarz konularda devlet kontrolünde olması gerektiğini düşünüyorum bu konuların. En azından bazı firma ve kişilerin daha ucuz maliyet adı altında, binanın harcından demirinden çalmasının önüne geçilmiş olur.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478