Deprem çantası nasıl hazırlanmalı?

Deprem kuşağında olan bir ülkede yaşıyoruz. Deprem sırasında veya sonrasında bir çanta hazırlayamayacağımız için bu çantayı daha önceden hazır bulundurmamız gerekmektedir. Çünkü deprem oldubitti değil, büyük artçı sonrasında gelen küçük çaplı artçılar devam edebiliyor. Büyük şiddette olan deprem sonrasında çantamızı da alıp evden çıkıp daha güvenli bir alana geçmeliyiz.

Peki, nasıl hazırlanmalı bir deprem çantası? Tabiiki en başta kıyafet, yiyecek ve kullandığınız ilaçlar varsa, ilaçlar. Sonuçta yaşamınızı devam ettirebilmeniz için bunlar gerekli. O yüzden koyacağınız yiyecekler paketli ve uzun süreli dayanabilecek yiyecekler olmalı. Bunlar bisküviler, konserve, kuruyemişler(kuru incir, fındık, badem gibi) dayanabilecek gıdalar, yarım ya da 1 litrelik şişe su konulmalı. Kıyafetler için her 6 ayda bir, ilaçların ve yiyeceklerinde son kullanım tarihleri kontrol edilerek sürekli değiştirilmesi gerekmekte. Bunların dışında fener, piller, uyku tulumu, (kış için birde cep sobası gibi ısıtıcı şeyler) kullandığınız ortopedik ürünlerin ve ilaçların reçeteleri, gözlük veya lens kullanılıyorsa bunlar, azda olsa bir miktar para, ilk yardım çantası (ufak yaralanmalar için kullanılan şeyler), kağıt, kalem, çakı, düdük, küçük makas, hijyen malzemeleri olarak sabun, diş fırçası ve maunu, ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve kadınlar için hijyenik ped gibi insan yaşamı için lazım olabilecek şeyler konulmalı.

Birde şöyle bir durum var. Tedbiri aldıktan sonra deprem bile insanı öldürmez. Sonuçta İbrahim tatlıses’in kafasına mermi girdi. Beyne gelen bir mermide insan ölür deriz ya. Öldürmeyen Allah öldürmüyor. Deprem olduğunda enkaz altından sağ çıkanlar oluyor. Boşuna dememişler “deprem öldürmez, bina öldürür” diye. Gerekli tedbirler alındıktan ve gerekli yaşam ihtiyaçlarını aldıktan sonra herşeyin üstesinden gelinir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478