Omurga Kırığı Nedir? Omurga Kırığında Yapılmaması Gereken Davranışlar Nelerdir

Omurga Kırığı Nedir?

Omurga kırığı belimizde bulunan ve bizi ayakta tutan kemiktir,bu kemik çeşitli nedenlerden dolayı kırılabilir,kırılma genellik ile trafik kazası sonrası oluşur,çok ağrılı bir süreçtir

Omurga Kırığında Yapılan En Yaygın Yanlışlar

Omurga kırığı olan birine yapılan en büyük yanlış kazazedeyi yerinden oynatmaya çalışmaktır,kazazedeyi kesinlik ile yerinden kaldırmaya çalışmamalısınız,eğer yerinden kaldırmaya çalışır iseniz çok ciddi ömür boyu sürecek sakatlıklara neden olursunuz,sağlık görevlileri gelmeden kesinlik ile kazazedeye dokunmamalısınız.

Omurga Kırığı Felç Bırakır Mı

Eğer yanlış müdahale edilir ise,ömür boyu yatağa mahkum kalma olasılığınız oldukça yüksek,vakit kaybetmeden hemen sağlık ekiplerine haber verilmesi gerekmektedir.

Omurga Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

Omurga kırığında genellik ile ameliyat gereklidir,ameliyatta platin denilen vidalar kullanılarak omurga birbirine vidalanarak yapıştırılır,ameliyat sonrası korse kullanmak zorunludur.

İyileşme Süreci Nasıl İlerler

Bu durum kişiden kişiye faklılık gösterse de yaklaşık 2 seneyi bulmaktadır,fizik tedaviye aksatmadan gitmek oldukça önemlidir.

Hasta ne kadar azimli ise iyileşme oranı da o derece yüksektir,azimli olmak ve pes etmemek bu sürede oldukça önemlidir,yenilmemek ve her daim iyiyi düşlemek oldukça mühimdir,bir iki başarısızlıktan sonra zafere  ulaşmak oldukça yakındır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478