Güvendeyim uygulaması nedir?

Güvendeyim uygulaması doğal afetler anında hatları meşgul etmeden kolayca belirlediğiniz kişilere güvende olduğunuza dair sms göndermesidir. Bu uygulama AKUT Arama ve Kurtama Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri şirketi tarafında geliştirilmiş olan bu uygulamayı internetsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sadece sms hakkınız olması gerekir yada sms ücreti kesilebilecek kadar telefonunuzda tl bulunmalıdır.

Ne yazık ki bu sms sistemini ücretsiz kullanmanız mümkün değil keşke ücretsiz hale getirebilseler çünkü herkesin sms hakkı yada telefonunda o anda kontur olmayabilir.

Bu uygulamanın kullanım alanı ise deprem, sel ya da diğer acil durumlarda kendinizi bildirmenizdir. Ayrıca sadece güvende olduğunuzu değil tahmini konumunuzuda göndermiş oluyorsunuz.

Uygulamada bir eksik bulduğum noktada “Güvende Değilim!” butonunun olmamasıdır. Sonuçta bu uygulama sadece yaşadığınızı ve güvende olduğunuzu bildirmek için son zamanlarda ülkemizde depremlerin artması ile karşılaştığımız manzaralar hiç hoş değil. Ekiplerin hayatta kalan olup olmadığını deprem zadelere o moloz yığınlarının üstünden çaresizce bağırmaları ve bir umut aramaları gerçekten çok yorucu ve riskli sonuçta herkes sesini duyuramayabilir. Yakın zamanda yaşanan Elazığ depreminde bir vatandaşımız 112 ekiplerini arayarak ailesinin ve kendi bulunduğu yeri tarif ederek hayatlarının kurtulmasını sağladılar. Aynı bu şekilde butona basarak yardım çağrısı ekiplere konumu ile beraber giderse daha az canın kaybı söz konusu olacağına eminim, umarım en yakın zaman da bu özellik eklenir.

Peki uygulama nasıl kullanılır? Uygulama kullanımı aslında oldukça basit Güvendeyim yazan buton basarak sms gönderimi gerçekleştiriliyor. Önce ise ayarlardan sms’in gönderileceği telefon numaralarını eklemek gerek.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478