2019-nCoV virüsü 2 ayda kaç kişi öldürecek?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüsü can almaya devam ediyor! 2019-nCoV virüsü 2 ayda ne kadar kişi öldürür? Yayılma hızı nedir? Ölüm oranı nedir? Tedavisi var mı? Son istatistikleri nelerdir? Bugün bu sorulara kendimin hazırladığı oranlar ve dünya sağlık örgütünün yayınladığı oranlar ile cevap arayacağız.

Öncelikle bilmeyenler için korona virüsü nedir onu açıklayalım. Corona virüsü üst solunum yolu rahatsızlığından ortaya çıkan bir virüs çeşidir. Bu virüs yeni bir virüs değildir ve bu virüsün bir çok çeşidi vardır fakat en bilindik iki tane ciddi hali vardır. SARS-CoV ve MERS-CoV en tehlikeli ve en bilindik iki halidir. Bu yeni tip virüsün adı ise 2019-nCoV veya Wuhan Corona Virüs‘ü olarak geçmektedir. Diğer korona virüslerine göre daha az tehlikeli ama en çok bulaşma riski olan virüstür.

Ölüm oranı nedir?

Dünya sağlık örgütünün 2 hafta önce söylediği oran %2’dir. Fakat bugünün verileri ile %2,25 olmuş durumda. Eğer mutasyona uğramaz ise kendi verileme göre 2 ay içerisinde bu oran %4’ü görecek. Mutasyona uğraması halinde oran %9’u aşacak.

SARS için vaka ölüm oranı %10 ve MERS için %34 idi.

Tedavisi var mı?

Ne yazık ki bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat HIV ve grip için kullanılan ilaç tedavisi ile bağışıklık sistemi sağlam olan bireylerde iyileşme gözlenmiştir. Son verilere göre iyileşen 3466 hasta bulunmakta. Bu iyileşme tamamen virüsten kurtulmak anlamında değil durumu kritik olan bireylerin durumunu stabil duruma getirilmiş yada durumu hafif olanlar taburcu edilmiştir.

Son gelişmelere göre artık virüs sadece hava yoluyla değil temas halinde de geçebilmekte. Virüslü bir hastanın dokunduğu her yer virüs barındırıyor!

Yayılma hızı nedir?

22 Ocak ile 31 Ocak’a kadar yayılma sayısı günlük 200-2000 hastaydı fakat Şubat ayı itibariyle bu yayılma sayısı günlük 2500-4000 olmuş durumda. Artık virüslü bir hastanın dokunduğu hatta oturduğu bir koltuk bile virüs taşıdığı için toplu taşımalar, alışveriş merkezleri gibi bir çok kişinin bulunduğu ortamlar virüs tehdidi ile karşı karşıya! Bilim adamlarına göre kuluşka süresinde olan 250binden fazla hasta olduğu söylenmekte.

Kuluçka süresi kaç gündür? Kuluçka süresi 2 gün ile 14 gün arasında bitmektedir ve artık hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Belirtileri nelerdir?

  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Yüksek Ateş
  • Halsizlik ve yorgunluk hali
  • Karın bölgesinde görülen şişlikler
  • Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
  • Solunum sorunları ve nezle
  • Denge sorunları
  • Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

Son istatistikleri nelerdir?

 

10 Şubat 11:15 saatine ait son veriler şöyledir:

40.637 hasta sayısına ulaşılmıştır. 910 ölen kişi sayısı. Durumu kritik olan hasta sayısı 6494.

Veriler gözükmüyor sanırım bu sebepten bazılarını söyleyeyim.

Devlet  / Hasta Sayısı  / Ölen Kişi Sayısı

Çin                   40185                          908

Japonya            161

Singapur           43

Hong Kong       36                                1

Tayland             32

Güney Kore      27

Tayvan              18

Malezya            18

Filipinler           3                                  1

 

2019-nCoV virüsü 2 ayda ne kadar kişi öldürür?

20 günde 40bin kişiye bulaşan bu virüs eğer 2 ay daha mutasyon geçirmez ise 150bin-200bin hasta sayısına ulaşacak ve ölen kişi sayısı da 3250-7500 kişi ölmüş olacak. Şayet mutasyona uğrar ise hasta sayısı bir kaç ay içerisinde milyonları hasta edecek yüzbinlerce ölü olacaktır. Kara veba kadar tehlikeli bir virüs sonuçta.

Bu oranlar kendi hesaplamalarım sonucu elde edilmiştir. Tablo ve grafikler dünya sağlık örgütünden alınmıştır. Umarım kısa zaman içerisinde bu yayılma hızı yavaşlar ve ilacını bulurlar.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478