Olumlama Nedir? Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Olumlama Nedir?

Bilinçli ve sistemli bir şekilde özel olarak yapılandırılmış cümleler,ifadeler yoluyla bilinçaltını yeniden programlamak için kullanılır.Kişisel gelişimde ve bilinçaltını koşullandırmak için olumlama cümleleri kullanırız, olumlamalar aslında İngilizcede afirmasyon(affirmation) kökünden geliyor. Afirmasyon cümleleri sanki bulunduğu kabın şeklini alıyor gibi. Pozitif afirmasyon, negatif afirmasyon gibi. Olumlamalar aracılığıyla düşüncelerimizi,düşüncelerimiz aracılığıyla hislerimizi ve hislerimiz aracılığıyla da yayacağımız enerji ve frekansımızı yükseltebilir.

Olumlamaları oluştururken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

1-Ne istemediğinize değil, ne istediğinize odaklanın;

istediğimiz şeyin ne olduğu konusunda net bir fikir sahibi olmalıyız,-me,-ma eki ile belirttiğimiz cümleler ‘artık yağlı yiyecekler yemeyeceğim’ gibi beyin tarafından algılanmamakta ve sürekli olumsuzluklara yönelmektedir.Olumlu cümle gibi gözükse de olumsuz anlamlar yüklediğimiz cümleler yanlış kelimelere ve duygulara odaklanmamızı sağlıyor.

2-Oluşturacağınız olumlamalar şimdiki zaman kipinde olmalıdır;

‘sigarayı bırakacağım’ gibi cümleler bir şeyi yapmaya çalıştığınızdan bahsettiğiniz de o şeyi yapmak zor ve çok çaba gerektiren hissini yaratmaktadır. Olumlamalarınız tam da şu an gerçekleşiyor gibi şimdiki zaman kipinde oluşturulduğunda amaçladığınız hayaliniz gerçekleşmiş gibi bir duygu durumu içerisine girmenizi sağlar.

3-Olumlamalarınıza duygu katın ve bunun için zihinsel olarak canlandırın;

duygu olmazsa bilinçaltı tarafından kabul görmez,biz duygularımız tarafından yönlendiriliyoruz ve olumlamalara  zihinde canlandırma yaparak duygu katabilirsiniz. Olumlamaları bir film şeridi gibi zihninde canlandır ve ‘fit bir vücuda sahibim’ gibi olumlamalar yaparken aynı zamanda doğru fotoğrafları zihinde canlandırmak imgelemek çok önemlidir.

Olumlamaların etkisini arttırmak için yapılması gerekenler nelerdir?Nasıl yapılır?

-aklınıza olumsuz bir düşünce geldiği zaman hemen kendinize isminizi söyleyerek dur deyin ve sesli bir şekilde olumlu şekline çevirerek sesli olarak söyleyin,

-olumlamalarınızı düzenli olarak günde 2 defa ve en az 21 gün boyunca sesli bir şekilde yazıp,okuyun ve zihninizde canlandırın,

-olumlalarınızdan oluşan kendi ses kaydınızı yapıp her gece yatmadan ve her sabah kalktığınızda ses kaydınızı dinleyin.

Hayatınızı etkileyecek olumlama cümleleri

-Ben bolluk bereket dolu bir yaşamı seçiyorum.

-Ben zenginim.

-Param artarak çoğalıyor.

-Para sık ve kolay kazanılır.

-Kariyerimi, aldığım her kararla daha da ileriye götürüyorum.

-Hayalimdeki işte çalışıyorum.

-Çalıştığım her günü seviyorum.

-Vücudumun şeklini kabul ediyorum ve onu güzel ve çekici buluyorum.

-Ben sadece sağlıklı ve besleyici beslenme seçimlerini yapıyorum.

-Benim için hayat, tam bir keyif alma hali, çok şükür yaşamayı seviyorum.

-Mutluluk bir seçim ve ben her zaman mutlu olmayı seçiyorum.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478