Kadın cinayetlerinin asla unutulmayacak isimlerinden; Özgecan Aslan

Bundan tam 5 yıl önce minibüse binen bir kız tecavüze uğramış, ardından öldürülmüştü. Tek suçu, arkadaşlarıyla buluştuktan sonra evine gitmek için yanlarından ayrılmış, evine giden bir minibüse binmiş olmasıydı.

Olay tam da 11 Şubat 2015 gününde gerçekleşti. Özgecan aslan, eğer yaşasaydı, bugün bir psikolog olacaktı. Çünkü Mersin Tarsus’ta Psikoloji 1. sınıfta okuyordu Özgecan. Ama sapık ve cani ruhlu 3 kişi tarafından darp edilip öldürülmüş, daha sonra ormanlık bir alanda bedenini yakmışlar. Tabi yapılan araştırmalar sonucunda olayların bu kişilerin işlediği anlaşılıyor. Türk hukuk sistemine göre dava açılabilmesi için sanıkları savunan bir avukatın olması gerekiyor. Fakat mersin barosuna kayıtlı 1600 avukatın böyle bir caniyi savunamayacaklarını bildirdikleri ve baronunda böyle kişilere avukat vermeyi reddetmesi üzerine avukatı olmuyor. Aslında şüphelilerin yaptıkları şeyler kanıtlanana kadar mahkemece masum oldukları kanaatinde oluyor fakat zaten bu kişiler soruşturma sırasında Özgecan Aslan’ı öldürdüklerini itiraf ediyorlar.

Böyle bir olayın gün yüzüne çıkıp, Türk medyasında yer alması, aslında ülkemizde bu tarz olayların ne kadar çok arttığını da gözler önüne sermektedir. Ülkemizde birçok kadın cinayeti olmaktadır. Bu olay tamamen toplumsal bir sorun haline geldi. Ülkece psikolojik destekten geçmeliyiz. Hala akılları kadınlar erkeklerden aşağı sınıfta gören kim varsa (kadın-erkek hiç fark etmez) toplum dışında tutulmalı, tecrit edilmeli. İnsanlığa en büyük zararı veren aslında bu ve bunun gibi bozuk zihniyetli kişiler. Özgecan aslan (kendisine tecavüz edilmesini engelledi, katledildi), Münevver karabulut (sevgilisi tarafından katledildi), filiz tekin (eşi tarafından bakımlı değilsin diye öldürüldü) ve benden nasıl boşanır diye eski eşlerini öldüren erkekler… Bunlar gibileri daha çok var dışarıda. Ve farkında mısınız, zihniyet olarak bunlar kadınların kendilerine itaat etmelerini isteyen, kadınları kendinden aşağı sınıfta gören erkek zihniyeti. Hepsi öyle değil erkeklerin ama ülkemizde bu zihniyette erkekler çoğunlukta. Maalesef ki. Bu zihniyet devam ettikçe ülkemizde daha çok özgecanlar, münevverler, filizler ölecek.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478