Bu Organları Ateş Yakmayacak!!!

ABDEST NASIL ALINIR? ABDESTİ BOZAN DURUMLAR NELERDİR?
Peygamber Efendimiz (s.a.s) abdesti şu şekilde alırdı;
– Abdest almaya niyet edilir. (“Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya)
– Eüzubesmele çekilir .
– 3 kere eller bileklere kadar yıkanır , parmakların arası hilallenir(ovulur.) Elleri yıkamak farzdır.

– Sağ el ile 3 defa ağza su verilir, ağız çalkalanır.(Hatta Peygamber Efendimiz: ”Ümmetime ağır gelmeseydi her abdestten önce misvak kullanmalarını emrederdim” demiştir.) Başparmak
ve işare t parmağıyla dişler ovalanır.

– Sağ elle burna su verilir su genizlere kadar çekilir (sadece oruçken genize çekilmez ve bu işlem yapılırken oyalanılmaz.) Sol elle temizlenir.

– Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır.

– Önce sağ kol ve sonra sol kol dirsekleri geçene kadar 3 er defa yıkanır. (Peygamber Efendimizin bu şekilde abdest alınınca o kolların ateş görmeyeceği bilgisi üzerine Hz. Ömer kollarını tamamen yıkamıştır.)

– Sağ avucun içi ıslatılıp başın en az dörtte biri mesh edilir. (Peygamber Efendimizin başparmak hariç diğer 4 parmaklarının birbirine birleştirerek alından kafasının arkasına kadar komple mesh ettiği görülmüştür.) Başı mesh etmek farzdır.

– Yine eller ıslatılarak başparmak ve işaret parmağı ile (başparmak kulak arkasına gelecek şekilde) ve kulaklar için kullandığımız parmaklar dışında diğer kalan 3 parmakla da boyun meshedilir. (Kulaklar için başparmak ve serçe parmağı da kullanılır . Her ikisi de doğrudur. Biri sünnetten diğeri edeptendir.)

– Önce sağ ayak, sonra sol ayak parmaklar hilallenerek üçer defa yıkanır. Ayak yıkanırken sol el kullanılır. Önce sağ ayağım serçe parmağından başlanarak tek tek bütün parmaklar hilallenir. Sol ayağa geçince sıra bozulmadan baş parmaktan başlanarak serçe parmağa doğru hilallenir. Ayakları yıkamak farzdır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478