Bir olayla hayatı karartılan genç; kadir şeker

Kadir şeker, üniversite sınavına hazırlanmak için gittiği kütüphaneden dönerken, tramvaydan indikten sonra bir kadınla bir erkeğin tartışmasına denk geliyor ve erkeğin kadına uyguladığı şiddeti yediremeyip şiddete engel olmak için Özgür Duran isimli şahsı durdurmaya çalışıyor. Daha sonra bir şekilde kaçıyor kadir o ortamdan. Tabi 19 suça karışmış özgür duran gibi bir kişi durur mu? Kadir’in peşinden gitmiş ve çıkan arbedede kendisini Özgür Duran’ın bıçağıyla vurmuş ve öldürmüş.

Tek suçu Ayşe d. İsimli kadının ağlamalarına dayanamaması ve şiddete karşı çıkmasıydı. Emine bulut cinayetinde videoya alan kişinin olayı durdurmamasını şiddetle kınamış ama şiddete karşı çıkmış olan gencecik birinin hapiste olması kadar saçma bir durum olamaz. Eğer şiddete karşı yeterli derecede karşı durabilseydik, bugün o kavga yaşanmayacak, kadir hayalleri için hayata daha sıkı tutunacaktı. Zaten içeri girer girmez kitaplarını isteyen bir genç nasıl katil olabilir. Hem kadını hem de kendisini savunmak için vurmak zorunda kaldı. Ayşe d. İsimli şiddete uğrayan kadın ise ilk savunmasında sevgilisinin kendisini dövdüğünü söyleyip sonradan savunmasını değiştirerek “özgür o gün alkollüydü, beni dövmüyordu. Hem bir insanın 19 kez suç işledi diye onu kötü bir insan yapmaz.” Demesinden dolayı, kimse kolay kolay sesini çıkarıp da şiddete uğrayan bir kadına yardım etmez.

Kadir’in tek hayali Ankara’da kimya mühendisliği okuyan abisinin yanına gidip Ankara’da tıp okumakmış. Arkadaşlarının anlattıkları üzerine bir cana asla zarar vermeyecek biri ve bu zamana kadar yaptıkları da bunu doğrular nitelikte. Çünkü bir insan okulun bahçesinde soğukta kalmasın diye bir köpeğe kulübe yaptırıyor, bir muhabbet kuşunu son anda kediye yem olmaktan kurtarıp belediye binasından anons ettirip kuşu sahibine ulaştırıyor, okulda engelliler kulübüne katılıp bir engelli kişisin sandalyesi olması için mavi kapak topluyor. Ve yine arkadaşlarının bahsettiğine göre kadına yönelik yapılan şiddet ve cinayetlerine en duyarlı tepkiyi kadir veriyormuş. Kadir için üç önemli şey varmış. Onlarda Kadın, ağaç ve çocuk.

Bir gencin hayallerinden etmeye ne hakkımız, ne hakkınız var. Eğer bugüne kadar yapılan kadına şiddetlere bir dur denmiş olsaydı, kadir böyle bir olayı yaşamayacaktı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478