E-kitap ve E-kitap Okuyucu Nedir? E-kitap Nasıl Okunur?

E-kitap Nedir?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte, artık birçok bilgiye çok çeşitli yollardan erişim imkanı sağlayabiliyor ve bunları rahat bir şekilde başkalarıyla paylaşabiliyoruz.

E-kitap, diğer bir ifadeyle elektronik kitap, bilgisayar, tablet, telefon ve e-kitap okuyucu vasıtasıyla bir panel ekranında okuma yapabilmek amacıyla tasarlanmış dijital bir kitap yayınıdır. E-kitap çeşitli metin dosyası formatlarında çalışabildiği gibi ses ve görüntü formatlarıyla da etkileşim içerisindedir.

E-kitaplar internet üzerinden, e-posta üzerinden ya da USB ve CD gibi taşınabilir aygıtlar üzerinden paylaşılabilmektedir.

E-kitapların Avantajları

• E-kitaplar dijital olduklarından ve yer kaplamadıklarından dolayı binlerce kitabı tek bir elektronik cihazda depolama imkanı sağlarlar.

• Telefon, tablet ya da  e-kitap okuyucu gibi hafif cihazlarla yüzlerce kitabı her an elinizin altında olabilir. Böylece seyahate ya da tatile çıktığınızda bavulunuzda bir yığın dolusu kitap taşımak durumunda değilsiniz.

• E-kitabın dijital ortama aktarıldığı yazı tipini, boyutunu beğenmediğiniz taktirde çeşitli uygulamalar yardımıyla kendi ihtiyacınıza göre düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

• E-kitapların herhangi bir baskı maliyeti olmadığından bu açıdan maliyet avatajı sağlamaktadır.

E-kitap Okuyucu Nedir?

E-kitap okuyucu, e-ink teknolojisi kullanarak neredeyse bir kitap yaprağı kalitesinde kitap, makale, çizgi roman gibi metinleri okuyabileceğiniz, Wifi özelliğiyle internet de dolaşabileceğiniz bir elektronik cihazdır.

E-kitap okuyucuların diğer e-kitap çalıştırabilen cihazlardan ayrılan en önemli özelliği sahip oldukları e-ink teknolojisidir.

E-ink(mürekkep) Teknolojisi:

Bu teknolojiye sahip ekranlarda bulunan özel bir film sayesinde uzun süreli okumalarda bilgisayar,telefon ve tablet gibi gözlerinizi yormayarak bir gazete ya da kitap deneyimi sunmaktadır. Düşük enerji harcar ve cihazınızı uzun süre boyunca şarj etme ihtiyacı duymazsınız. E-ink teknolojisinin bir diğer özelliği tıpkı eski kitap ve gazeteler gibi siyah beyaz bir okuma deneyimi sunmasıdır. Tabi çizgi roman gibi görsel içeriklerde bu durum pek kullanışlı olmayabiliyor. Ancak renkli mürekkep sistemine de teknoloji ilerledikçe geçilecektir.

–> Bir tablet görevi görebilen e-kitap okuyucuların hepsi aynı değildir. Bazıları sadece kitap okumak amaçlı olabileceği gibi bazılarında hesap makinesi, sözlük ve oynayabileceğiniz mini oyunlar bulunmaktadır. Bazılarının kendi işletim sistemi vardır, bazıları ise android tabanlıdır.

• Aydınlatma özelliği olan e-kitap okuyucular ayarlanabilir ışık sayesinde gece karanlığında dahi kitap okumanıza olanak tanır.

• E-kitap okuyucularda kitap okurken, o kitapta beğendiğiniz bir satır ya da sözü kaydedebilir ya da kitap • hakkındaki düşüncelerinizi not edebilirsiniz.

• Ülkemizde satışı bulunan en popüler e-kitap okuyucuları Kobo ve Amazon’un sahip olduğu Kindle’dır. Her ikisi de farklı işletim sistemlerine sahip olup hemen hemen benzer özelliklere sahiptirler. Kobo’nun Kepub adını verdiği özel formatı olmasının yanı sıra epub formatında ki e-kitapları sorunsuz bir şekilde çalıştırmaktadır.

• Kindle’ın kendi mağazasında türkçe kitap sayısı ne yazık ki yok denecek kadar azdır. Türkçe kitap okumak istiyorsanız Kobo tercih etmeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca Kindle cihazlarında Türkçe dil desteği yoktur, ancak Kobo cihazları Türkçe dil desteği sunmaktadır.

E-kitap Nasıl Okunur?

Bilgisayar, tablet veya telefon gibi cihazlarda e-kitap okumak için Calibre adlı ücretsiz programı bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlarda ise bir çok e-kitap okuyucu program mevcuttur.

• E-kitaplarda en yaygın kullanılan format Epub formatıdır. Epub formatında kitap okuyabilmek için yukarıda bahsettiğim programı kullanabilirsiniz.

• E-kitap okuyucularda, e-kitabı ücretsiz olarak indirebileceğiniz internet siteleri olduğu gibi babil.com, kobo.com, dr.com.tr ve idefix.com gibi sitelerden türkçeye çevrilmiş olan e-kitapları uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478