Bir Osmanlı geleneği; Askıda ekmek

Askıda ekmek uygulaması, ekmek aldığımız fırınlarda olan, kendi ihtiyacımız olan ekmeği aldıktan sonra fazla para verip “bir ekmekte askıya koyun.” denilmesi ve ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmeyi sağlayan bir uygulamadır. Tamamen veren el ile alan el arasında bir köprü görevi görüyor bile diyebiliriz bu fırınlar için.

Eskiden beri var olan bu uygulamayı bazı bakkallar, marketlerde bunu yapıyorlar. İhtiyaç sahiplerine, sokaklarında, mahallelerinde durumu olmayan insanlarında faydalanabilmesini sağlıyorlar. Böyle bir uygulamayı bazı kasaplarda, yiyecek, içecek, giyim sektöründe de görmek mümkün. Çünkü müşterilere bu durumun iletilip onlarında destek olmasını sağlayan işyerleri var. Bu sayede hem veren el kime verdiğini bilmiyor hem de alan kişi kimin yardım ettiğini bilmiyor. Dinimizce de sağ elin verdiğini sol el görmeyecek diye bir ifade yer alırken ne güzel bir uygulama yapılmış askıda ekmek. Yani tamam oradaki görevli bir hayır işlediğini biliyor ama en azından bu kişiler arasında kalıyor, askıdan ekmek alan kişilere bu kişi bıraktı bu ekmeği gibi söylemleri olmuyor.

Umarım bu tarz uygulamalar sadece fırınlarda kalmaz, kasapta, bakkalda (marketler vs) restoranlarda bu uygulamanın artmasını çok isterim. Bir iki kasapta denk gelmiştim, durumum iyi olan kişiler kasaba “250 gram kıyma ekle tahtaya, 370 gram kuşbaşı et ekle” gibi askıya et bırakıyorlarmış. Tabi askı dediğime bakmayın, etler yine dolap tezgâhında. Durumu olmayan kişilere o etler verildikçe tahtadan siliniyor o kadar miktarı. Yardım etmeyi seven, yardıma koşan bir milletiz. Her türlü zorlukta hemen birlik oluruz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478