İdlib’te Neler Oluyor?

Şubat Ayı sonuna kadar süre verildi

İdlib’te bulunan askeri birliklerimizin sevkiyatı sırasında Esad rejimi askerlerinin saldırısıyla 13 askerimiz şehit oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye askerlerinin bulunduğu alandan çekilmeleri için Şubat Ayının sonuna kadar süre verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, rejim askerlerinin Rusya tarafından yönlendirildiğini ima ederek NATO’nun ülkemize destek vermesi gerektiğini belirtti. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı her türlü tedbirin alınacağını, bunun için birliklerin sevk edileceğini bildirdi.

Askeri birlikler sevk ediliyor

Alanı kontrol altında tutmak için Edirne’den ve Türkiye’nin her yerinden askeri birlikler sevk edildi. Sevkiyat görüntüleri basına da yansıdı.

ABD ve Rusya’dan çelişkili ifadeler

Amerikan Özel Temsilcisi James Jeffery, Ankara’ya gelerek mesaj verdi. Suriye’de şehit olan askerlerimiz için “şehitlerimiz var” ifadesini kullandı. Türkiye’nin İdlib harekatının haklı olduğunu, müttefikliğin devam ettiğini, Türkiye’nin  yanında olduklarını açıkladı. 

Rusya Dış İşleri Bakanı, NATO’dan destek istemek için iki kez düşünülmesi gerektiğini söyledi. 

Her iki ülkenin de bir dediği diğerine uymuyor, somut hareketleri hiç birine uymuyor. 

Bölgede ilişkiler her geçen gün daha karışık bir hal alıyor. Dost kim düşman kim belli değil. Şunu kabul etmek zorundayız ki uluslararası ilişkilerde dost olmaz. Her ülke kendi çıkarını düşünür, kendi çıkarı için hareket eder.

Biz de millet olarak kimseye minnet etmek zorunda kalmadan ülkemizin güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. Şehitlerimiz, gazilerimiz hepimizin içini yakıyor. Askerlerimizin de milletimizin de güven içinde olmasını istiyoruz. 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478