Eşinin mr parası için koştu.

bbc nin yapmış olduğu haber bir anda tüm dünyayı sardı. Hindistan’lı kadın, kocasının hastalığı için çekilecek olan MR parasını çıkarabilmek için koşmuş. Hem de 66 yaşındayken.

şuan 70 yaşında olan Lata Bhagwan Kare, 4 sene önce, kalp hastası kocasına MR çektirecek parayı denkleştirmek için 66 yaşında koşu yarışına katılarak birinci oldu. kendisi ise koşu yarışmasına katılmasını şöyle anlatıyor; “bir gün köydeki çocuklar geldi. teyze sen hep yürüyorsun, yarışmaya katılsana.” ödülü sormuş. tam da kocasının çektireceği MR ın parası kadar. yani 5 bin rupi. bizim paramızla 422 tl. şuan bize fazla bir meblağ gelmeyebilir ama onlar için büyük meblağ. tarlalarda da günlük 80 ila 100 rupi arasında çalışıyormuş. yarış esnasında terlikle başlayan lata kare belli bir süre sonra terlikleri yırtılınca, terliklerini atıp yarışa yalınayak devam ediyor. zaten kendisi de bunun için şöyle diyor; “Koşu deneyimin yoktu ama birinci olmakta kararlıydım. Bitiş çizgisinden uzaktaydım. Bir anda herkes alkışlayıp tezahürat yapmaya başladı. Kazandığımı sonradan anladım. Ödülü kazanmıştım. Sadece biraz para kazanmak istemiştim. Bir filmde rol alacağım aklımın ucundan bile geçmezdi.” önüne gelen fırsatı tepmemiş. eşi “bu yaşta bunları yapmak zorunda kaldığı için üzülüyorum ama onunla gurur duyuyorum” demiş. işte eş için güzel bir fedakarlık, güzel bir vefa örneği. benim yaşım elvermez demeyip köşeye çekilmemiş bu hintli teyzemiz.

insanlar karşısına çıkan fırsatları iyi değerlendirmeli. çünkü insanların başına ne zaman ne geleceği hiç belli olmuyor. bazen durumun yokken bir koşu yarışması, bir kısa film, bir öykü, şiir yarışması çıkar, para ödülü olmasa bile verdikleri ödüller bir şekilde ihtiyacını karşılayabilecek ödüller olabiliyor. biraz da gayret gerekiyor. ben yapamam deyip çekilmemek gerekiyor. bu kadının zoru neydi mesela. ben yapamam diye geri çekmemiş kendini. ve şimdi bu kadının hayatı film oldu.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478