Osmanlı Padişahlarının Hobileri

Osmanlı Devletinde şehzadelerin eğitimine büyük önem verilirdi. Matematik, tarih, fen  gibi pozitif bilimler yanında edebiyat, resim, müzik gibi sanat dallarında eğitilirlerdi. Yabancı diller eğitimi de olmazsa olmazlardandı.

Ayrıca her şehzadenin bir zanaat ustası olarak yetişmesi yani bir altın bileziğinin olması istenirdi. Ola ki bir gün zorda kalırsa kendi elinin emeğiyle hayatını kazanabilecek seviyede olması hedeflenirdi.

Bu eğitimleri alan padişahların birçoğu hobi olarak bu işleri yapar geliriyle de kendi adına sadaka verirlerdi. Hatta kendi şahsi ihtiyaçlarını bu gelirleri ile gidererek kamu malını kullanmaktan kaçınanlar olmuştur.

Bu konuda bazı örnekler verecek olursak;

Çelebi Mehmet avcılıkla uğraştığı için Avcı Mehmet olarak da bilinir. Aynı zamanda iyi bir yay ve kiriş ustasıdır.

Fatih Sultan Mehmet‘in bahçıvanlıkla uğraştığı bilinir. Minyatürlerde gül ile resmedilmesinin sebebi de budur. Avni mahlasıyla şiirler yazmıştır. Resme merakı bilinir. Minyatür dışındaki resimler Fatih döneminde sarayda yapılmaya başlanmıştır.

Yavuz Sultan Selim kuyumculuk eğitimi almıştır. Çok kitap okumasıyla bilindiği için satırları takip etmek için ayraç benzeri aletler yapmıştır. Bunları kıymetli taşlarla süsleyerek kuyumculuk mesleğini de kullanmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman kuyumculukla uğraşmıştır. Muhibbi mahlasıyla yazmış olduğu şiirleri vardır.

Abdülaziz bir resim dehasıdır. Ayrıca hat sanatında da başarılı eserler vermiştir. Kapak resminde Abdülaziz’in halen Polonyadaki Krakow Ulusal Müzesinde bulunan desen defterindeki bir çalışması bulunmaktadır.

II. Abdülhamit marangozdur. Ahşap kakma sanatında ustadır. Dolmabahçe Sarayındaki bir salonda bulunan sandalyelerden birini kendisinin yaptığı biliniyor.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478