Engelli Raporu Nedir? Engelli Raporu Nasıl Çıkartılır?

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu doğuştan yada sonradan engelli kalan bireylerin engel oranlarına göre verilen ve çeşitleri bulunan,devlet kurumlarınca verilen bir belgedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli raporu almak için ilk önce sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekmektedir,başvuru yaptıktan sonra görevliler sizi hastaneye sevk edecek,sevk kağıdını aldıktan sonra kağıdın üzerinde ki yazılan tüm bölümleri ziyaret etmek zorundasınız,ziyaret ettiğiniz tüm doktorlar size belli bir yüzde verecekler,bu sizin yüzde kaç engelli olduğunuzu gösteren tablodur.

Engelim % Kaç Olur İse Devletten Yardım Alabilirim?

%40 ve üzeri engeliniz bulunuyor ise devlet size engelli maaşı bağlıyor,aynı zamanda engelli plakalı yada engelli olmayan araçları yarı yarıya ücret ödeyerek sahip oluyorsunuz,su,elektrik,doğalgaz ücretleriniz yarı yarıya iniyor,şehirler içi ulaşım kartınızda engelli ibaresi bulunduğu için indirimli gezebiliyorsunuz.

Engelli Raporum Var Çalışabilir miyim?

Evet çalışabilirsiniz,yeni yönetmelik ile işletmeler engelli bireyleri de çalıştırmak zorundalar,lakin çalışan engelliler devletten engelli maaşı almazlar,işe girdikleri andan itibaren ödenekleri kesilir,işten ayrılma durumunda ise tekrar maaş bağlanır.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik,emeklilik yaşını doldurmadan emekli olmak zorunda kalanlar için kullanılan bir tabirdir.İş kazası sonucu çalışamaz hale gelen biri malulen emekli olmuş olur ve devletten yardım almaya başlar.

Engel durumu,önceden veya sonradan meydana gelen tüm beden bozukluklarını kapsayan bir durumdur,bu yüzden engellilerin hayatın zorlaştırmak yerine kolaylaştırın,onlara ayrılan bölümleri kullanmayın,engelli gördüğünüz zaman kaçmayın yardım etmeye çalışın ki hayata katılabilsinler,dışlamayın hor görmeyin,hayatları zaten zor daha da zorlaşmasın hayatları.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478