Dilencilerin bu kadar artmasındaki neden

Ülkemizde dilencilik son zamanlarda artmaya başladı. Bunun sebebi, paragözlük, daha fazla para biriktirebilme, kolay para elde etme gibi sebeplerdendir. Yoksa neden kendi kazandığı parayı harcamak varken başkalarına minnet duyar ki?

Yani baktığımız zaman son zamanlarda dilencilerin arttığını görürüz. En çok da camii çıkışlarında, kalabalık ortamlarda ve ramazan aylarında görürüz. Başka yerlerde ve zamanlarda da dilencilere rastlarız ama nedense bu tarz zaman ve mekânları seçerek mümkün olduğunca en az eforla ne kadar fazla para bulma derdindeler. Yani bir insan neden kazandığı helal para ile geçinmek varken dilenir? Yani rahata alışmaktan ve milletin bu duygularını sömürerek rahatça paraya ulaşabildiklerinden dolayı. Başka bir açıklaması yok. Düşünün, haberlere çıkıyor bu dilenci mevzusu ve dilencinin üzerinden bilmem kaç lira para, kabarık bir hesap, bilmem kaç tane daire çıkıyor üzerine.

Bunlar, yakalandıkları zaman ceza veriliyor ama 150 tl gibi bir para cezası ve üzerinde çıkan paralara el konuluyor. Eğer tekrarlarsa bu duruma, 1 yılla 3 yıl arası ceza var. Cezaların caydırıcı bir yanı yok. Yani bu tarz kişiler biraz da yakalanmayacağı yerlere gidiyor. Bunlara ne ceza verilirse verilsin, yine yapacaktır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478