SorHadi Makale Yazma Teknikleri

Öncelikle makale yazmanın temel kuralı “giriş-gelişme-sonuç” ilişkisi kurmak. Bir diğer konuda güncel haber veya bilgilerle ilgili makale yazmak, yazdığınız makalenin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.

Etkili Yazma Tekniği

Yazı editörünü çok iyi kullanmak sizi biraz daha önde tutar. Ayrıca yazım kurallarına ve işaretlere dikkat ediniz şahsen mobilden makale yazınca pek dikkat edemiyorum fakat bilgisayar başında her zaman dikkatliyimdir.

Anlatım şekliniz de ve okuyucu ile aranızda bir bağ oluşturmak yazılarınıza bağlı! Ciddi bir tavırla olmamak şartıyla fakat ben dilini kullanmadan yani bir gazetede köşe yazarlığı yapar gibi değilde bir dergide yazarlık yaptığınızı düşünerek yazın. Daha eğlenceli ve samimi bir dille yazacaksınız emin olun ama çokta cıvıtmamak şart!

Kategori Tekniği

Yazılarınızı genel olarak uzman olduğunuz konularda yazmaya çalışın ayrıca yazmak için yazmayın sakın. Yazmak için yazanların görüntülenmeleri ortada. Önemli olan ilgi alanınızdan bir kategori seçip ilgili bir başlıkla makale yazmak. Ayrıca yazabiliyorsanız farklı kategorilerde makaleler paylaşın sürekli tek bir kategori üzerinizden gitmek pek bir kitle elde etmenize olanak sağlamaz.

Sosyal Medya Tekniği

Makalenizin görüntülenme kaynağı çoğunlukla sosyal medyadır. Özellikle Twitter üzerinden gündem olan hastagleri etiket koyarak paylaşırsanız bir de dünya geneli gündem olan bir etiket ise en kötü 20-100 arası görüntülenme almakta. Daha da fazla alır ancak çoğu kişi linke tıkladıyla çıktığı bir olduğu için okundu sayılmamakta. Şuan benim 12 tane Twitter hesabım var, 2 tanesinde binlerce takipçisi bulunmakta etiket koymadan atsam bile görüntülenme elde ediyorum yani illa ki aramızda takipçisi fazla olan kişiler vardır bu kişiler bunu kullanarak gelirini katlayabilir. Ayrıca WhatsApp üzerinden durumunuza linki ekleyip paylaşabilir yada arkadaşlarınıza, gruplarınıza bu linkleri atarak ricada bulunursanız yine geliriniz az da olsa artış sağlar.

Ayrıca Twitter üzerinden ünlü kişilerin paylaşımları altına linklerinizi bırakabilirsiniz, bu şekilde de görüntülenme elde edebiliyorsunuz.

Görsel Tekniği

Makaleleriniz de bol bol içerik bulundurun. Resimler ile yazılarınızı daha da şenlendirmiş olacaksınız ve daha fazla okuyucu kazanacaksınız buna emin olabilirsiniz çünkü genellikle başlıktan çok içeriğin kapak fotoğrafına bakar okuyucu ona göre okumak için tıklar bu sebepten resim her zaman en önemlisi bunu sakın unutmayın derim.

Link Tekniği

Bu tekniğimizi sadece bazı makaleleriniz de kullanın. Yani aynı kategoriden hatta benzer içerikli başka makaleniz varsa bu yazdığınız makalenizin sonuna eski makalenizin başlığını yazarak bu içeriğe gitmek için linke tıklayın benzeri bir yazı yazarak linkini koyabilirsiniz bu sayede iki makale birden okunmuş olur. Hem okuyucu ilgisini çektiyse benzer makaleye gidecek hemde size aynı anda iki görüntülenme yansıyacak.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478