Öldürmeye Gelirken Müslüman Oldu

İslamiyetin yayılmaya çalışıldığı, müşriklerin eziyetlerinin arttığı, müslümanların evine giremediği zamanlardı. Peygamber efendimize (s.a.s) olan destek giderek artıyordu. Peygamber efendimizin (s.a.s) amcası Hz. Hamza’da müslüman olmuştu ve müslümanlar daha da güçlenmişti. Müşriklerin önde gelenlerinden Ömer bin Hattab (Hz. Ömer) müslümanlara eziyet ediyor, işkencelere sessiz kalıyor ve destekliyordu. Hazreti peygamber (s.a.s) dua ederken iki Ömer’den birinin müslüman olması için Allah’a dua ediyordu. Çünkü iki Ömer’ de müşrikti ve güçlüydü. Bu iki Ömer’den birinin müslüman olması müslümanları daha da güçlendirecekti. Bu iki Ömer’den biri Ömer bin hişam yani Ebu Cehil diğeri ise Ömer bin Hattab yani Hz. Ömer’di.

Hz . Ömer müslümanlara bir ders vermek istiyordu. Artık Muhammed fazla olmuştu . Mekke’de düzeni bozmuş, evlat ve babanın arasını açmış, kardeşleri de ayrıma düşürmüştü. Bunları düşünüp kılıcını kuşandı ve Hz. Muhammed’i (s.a.s) öldürmeye karar verdi. Yolda giderken Hz. Ömer müşriklerden kız kardeşi ve eniştesinin müslüman olduğunu duydu. O hışımla kız kardeşinin evine doğru yol aldı. O sırada kız kardeşi ve eşi kuran okuyordu. Hz. Ömer hızlı ve sinirli adımlarla kız kardeşinin evini yolunu tutmaya devam ediyordu. Kapının önüne geldi ve kapıya sertçe vurdu. Kız kardeşi ve eşi kuran okudukları sayfayı hemen korku ile sakladılar. Hz. Ömer hışımla içeri girdi ve önce kız kardeşine vurdu. Kız kardeşinin dudağı patlamıştı. Daha sonra kız kardeşinin eşine yöneldi ve onun boğazına sarıldı . Neden müslüman olduklarını ve bundan vazgeçmelerini bağırarak onlara haykırırken eniştesini de tartaklamaya devam ediyordu. Kız kardeşinin “bırak artık bizi, evet sana rağmen müslüman olduk” sözünden sonra durdu ve eniştesinin yakasını bıraktı. Bir müddet düşündü ve okudukları şeyi vermelerini istedi. Kız kardeşi önce vermek istemese de Hz. Ömer’in uzat işaretinden sonra sayfaları uzattı ve Hz. Ömer okumaya başladı. Okuduğu sayfada şu ayetler bulunmaktaydı;

1. Tâ Hâ.
2,3. Biz, Kur’an’ı sana sıkıntı çekesin diye değil, ancak (Allah’ın azabından) korkacaklara bir öğüt (bir uyarı) olsun diye indirdik.
4. (O) yüksek gökleri yaratanın katından peyderpey indirilmiştir.
5. Rahmân, Arş’a kurulmuştur.
6. Göklerdeki, yerdeki bu ikisi arasındaki ve toprağın altındaki her şey, yalnızca O’nundur.
7. Sen sözü açığa vursan da, gizlesen de Allah için birdir. Çünkü O, gizliyi de bilir, ondan daha gizli olanı da.

Bu ayetleri okuduktan sonra kızkardeşini dönerek;

– Kureyş bundan mı kaçıyordu, der. Okumaya devam eder.

14. “Şüphe yok ki ben Allah’ım. Benden başka hiçbir ilâh yoktur. O hâlde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.”
15. “Kıyamet mutlaka gelecektir. Herkes işlediğinin karşılığını görsün diye, neredeyse onu gizleyecek (geleceğinden hiç söz etmeyecek)tim.”
16. “Buna inanmayan ve nefsinin arzusuna uyan kimseler, seni ondan (ona hazırlanmaktan) sakın alıkoymasın, sonra helâk olursun!”

Bu ayetleri duyduktan sonra;

-Bu ne güzel, ne şerefli, ne haşmetli bir kelâm! Bu kelâmdan daha güzel, daha tatlı bir kelâm olamaz!, demişti.

Kalbi yumuşamış ve islamiyete ısınmıştı. Hz. Muhammed’in yanına giderek şehadet getirdi, müslüman oldu ve müslümanların daha da güçlenmesine neden oldu. Hz. Ömer’in müslüman olması bir dönüm noktası olarak müslümanlara cesaret vermişti.

Hz.Ömer islamiyete girdikten sonra islamiyetin yayılması için çalışmış ve her savaşta yer almıştır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478