Cilt rahatsızlıkların artmasının arkasındaki büyük tehlike

Günümüzde cilt rahatsızlıkları aşırı derecede artmış bulunmakta. Bunun sebebi, büyük çoğunluğu kullanılan kimyasallar ve verilen ilaçların hiçbir şekilde tam anlamıyla iyileştirmiyor oluşu.

Ne yazık ki kullanılan deterjanlar, insanlardaki egzama, sedef gibi rahatsızlıkları arttırdı. Ki sadece cilt rahatsızlıklarının artışı değil, üst solunum yolları olarak da perişan etti diyebiliriz. Bugüne kadar kaç çocuk cilt rahatsızlığıyla veya astım, bronşit gibi rahatsızlıklarla boğuşuyor. Bulaşık deterjanları, çamaşır deterjanları, yumuşatıcılar, yer silmek için ayrı, cam silmek için parlatıcılar, sıvı sabunlar bilmem neler… Daha sonra çamaşır deterjanları için yok renkliler yok beyazlar için, yok yasemin kokulu, okyanus esintili, çiçek esintili kokuları, sıvı sabunların güllü, zeytin yağlı, argan yağlı, çiçek kokusu gibi bir çok ürün çıktı kimyasal olarak.  Bu ürünlerin çeşitliliği arttıkça cilt ve üst solunum yolları rahatsızlıkları buna oranla artmaya başladı ve artmaya da devam ediyor. Eski zamanların temizlik anlayışını bırakıp ne zaman bu kimyasal ürünleri kullanmaya başladık, hastalıklarda artış oldu.

Öyle zararlı maddeler yok içerisinde diye satışı yapılan bazı katalog markalarına da aldanmayın. Onlarda bir şekilde kimyevi ürün ve zararlı maddeleri çıkardık deseler bile inanmayın. İçinde bulunan bir etken maddesine alerjiniz bile olabilir. O yüzden eski temizlik ürünleri diyebileceğimiz sirke, limon, karbonat gibi ürünlere geri dönüş sağlanmalı. Hem sağlığımız için faydalı olacaktır, hem de maddi açıdan çöpe fazla para atmamamızı sağlayacaktır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478