Müzekart Fiyatlarında İndirim Yapıldı.

Müzekart Fiyatı 70 TL. den 60 TL. ye İniyor

Medeniyetin beşiği sayılan kadim topraklarda yaşıyoruz. Ülkemizin her şehrinden, her yöresinden tarih fışkırıyor. Onlarca, yüzlerce uygarlık, devlet gelmiş geçmiş ve tarihi eserler bırakmışlar elbette.

İnsanlık mirası olan eserlerin sergilendiği müzeleri ve ören yerlerini gezip görmek, geçmişle bugünü bütünleştirebilmek, bilgimizi görgümüzü geliştirmek, büyümek ve gelişmek demek…

Müze giriş ücretlerinin yüksekliği malum… Ancak müzekart satın alarak Kültür Bakanlığına bağlı 300 den fazla müze ve ören yerini bir yıl içinde ücretsiz gezmek mümkün oluyor. Bir-iki müze giriş fiyatına satın alınan bu kartla onlarca giriş yapılabiliyor yani. Müzekartın fiyatının 70 TL. olması eleştiri alıyordu. Bu nedenle bir indirime gidildi ve 1 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanacak indirimle 60 TL. olacak.

İndirim Yeterli mi?

Esasen 60 TL. bile bu kültür hizmeti için yüksek. Çalışan sayısının neredeyse yarısının asgari ücretle çalıştığını düşünürsek 60 TL. ödemek herkes için mümkün değil hala. Müze ve ören yerlerinin korunması, bakımı ve iyileştirilmesi için elbette bazı giderler vardır ama vatandaş olarak zaten her adımda vergi ödüyoruz biz. Giderler,  müzekart gelirleri yerine genel bütçeden başka imkanlarla karşılanmalı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478