Yanık Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Yanık Nedir?

Yanık,cildin yüksek derecede ısıya maruz kalmasıdır,aşırı ısıya kalan cilt yanar  ve hasar görür,çok ciddi deformasyonlar meydana gelir,yanıklar bulunduğu bölgenin hasarına göre derecelendirilir,yanıklar 1-4 arasında değerlendirilir,1 hafif yanıklar 2 orta derece yanıklar 3 hafif ağır yanıklar 4 ise çok şiddetli yanıklar olarak değerlendirilir.

Yanık Tedavisi Nasıl Olur

Hafif Yanıkların Tedavisi : Hafif derecede yanıkların tedavisi kolaydır,yanık kremi ile yanık bölgesi tedavi edilmektedir,bakımı kolay olan yanık türüdür.4 Gün içinde cilt kendini toplar

Orta Dereceli Yanıkların Tedavisi : Hafif dereceli yanıklara göre,bakımı biraz daha zor yanık grubuna girmektedir,yanık kreminin yanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici haplara ihtiyaç duyulur,iyileşme süresi hafif yanıklara göre daha uzundur 1-2 hafta arasında cilt kendini toplar.

Hafif Ağır Yanıkların Tedavisi : Hafif ve orta dereceli yanıkların tedavisinden daha zor bir yanık türüdür,hastanede kalmak gerekebilir iyileşme süresi 1 ayı bulmaktadır. Serum suyu ile yıkanmak gerekir,su toplamalar fazla olacağı için batikon kullanmak gereklidir.

Ağır Yanıkların Tedavisi: Eğer vücudun tamamında yanık oluşmuş ise,yanık bası elbisesi giyilmesi gerekmektedir,hastanede yatmak zorunludur,bu yanık grubu evde tedaviye uygun değildir,mikrop kapma olasılığı oldukça yüksektir,İyileşme süresi aylar almaktadır,oldukça ağrılı yanık gruplarıdır.

Yanıklar maalesef çok ciddi deri hasarlarına yol açtığı için,ne kadar iyi tedavi edilirse edilsin iz bırakır.Yanık durumuna maruz kaldığınızda evde kesinlik ile kendi kendinize tedavi uygulamayın,yaranın üzerini temiz bir bez ile örterek en yakın sağlık kuruluşuna başvurun,eğer gidebilecek durumda değil iseniz ambulans istemekten çekinmeyiniz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478