Yatak Yarası Nedir? Yatak Yarası Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bugün sizlere,yatak yarası hakkında bilgi vereceğim şimdi yazımıza geçelim.

Yatak Yarası Nedir?

Yatak yarası genellik ile yataktan kalkamayan,engelli bireylerin bedenlerinde oluşan yaralara denir,uzun süre hareket etmedikleri için bedenlerinde zaman içinde yatak yaraları oluşur,tıp dilinde Bası Yarası olarak geçmektedir.

Yatak Yarası Nasıl Önlenir?

Yatak yaralarının önüne geçmek için,tam donanımlı hasta yatakları kullanılmalıdır,tamamen hava alan kumaşlardan üretilen,bakteri üretmeyen kumaşlar seçilmelidir.Her saat başı hastanın pozisyonu değiştirilerek bedenin hava alması sağlanmalıdır.

Yatak Yarasının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yatak yaraları genellik ile açık yaralardan oluşur,açık yaraların üzerinde deri bulunmadığı için bakterilerin üremesi için elverişli ortamlardır,pansumana başlamadan önce mutlaka steril eldiven giyilmesi gerekmektedir,daha sonra doktorun verdiği talimatlara sırası ile uyarak pansuman gerçekleştirilmelidir. Genellik ile doktorların uyguladığı pansumanlar evde kolayca uygulanabilecek şekildedir.İçerikleri krem,gazlı bez ve bir takım mikrop öldürücü ürünlerdir. Her pansuman ilk önce yaranın dezenfektanı ile başlar,daha sonra üzerine belirtilen miktar kadar krem uygulanır ve yara sarılarak pansuman işlemi bitirilir

Yatak Yarası Bulaşıcı mıdır?

Hayır,yatak yaraları bulaşıcı değildir,uzun süre yatmaya bağlı gelişen derinin çürüme eylemidir.

Yatak yaralarının bakımı son derece önemlidir,temiz,düzenli,özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.Eğer bu konuda tecrübe sahibi değil iseniz,yara bakımı yapmayı bilmiyor yada bu tür şeylere karşı zaaf duyuyor iseniz,sağlık personeli talep ediniz,sağlık  bakanlığı size özel olarak sağlık personeli gönderecektir,bu personeller genellik ile daimidir.Yatılı olarak kalılar.

Yatak yaraları,genellik ile baldır,sırt,kalça gibi yatak ile temas eden bölgelerde görülmektedir.Kızarıklık ile başlar başlama evresinde olan yaraların bakımı oldukça kolay olduğu için kızarıklık görüldüğü taktirde derhal doktora başvurulması gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478