Melekler ve Özellikleri

Melekler ve Özellikleri

Melekler nurani varlıklardır. Nurdan yaratılmışlardır. Cinsiyetleri yoktur. Uyumazlar. Yorulmazlar. Evlenmezler. Yemek ve içme özellikleri yoktur. Yorulmak , ihtiyarlamak vbg . insani özellikler meleklerde yoktur. İmtihana tabi değildirler. Allah’a isyan etmezler. Allah’ın verdiği görevleri eksiksiz yerine getirirler.

“Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır.” (Tahrim, 6)

Allah’a hep itaat ederler. Melekler güzel kokuları ve güzel sözleri severler. Müminlerle birlikte olmaktan hoşlanırlar. Müminlerin sıkıntı zamanlarında onlara yardım ederler. İnsanlardan farklı olarak makamlarında yükselme ve alçalma olmaz. Sabittir. Kuran-ı Kerim dinlemekten , ilim meclislerinde bulunmaktan hoşlanırlar. Son derece güçlü ve kuvvetlidirler. Çok hızlı hareket edebilirler. Kanatları vardır.

Hamd, gökleri ve yeri yoktan var eden, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler kılan Allah’a mahsustur. O dilediği kadar fazlasını da yaratır. Kuşkusuz Allah her şeye kadirdir.
(Fatır, 1)

Durmaksızın Allah’ı hamd ve tesbih eder, Allah’a secde ederler. Peygamberlere salat ve selam ederler. Müminlere dua ederler. Melekler gözle görülemezler. Gaybı bilemezler.
Meleklerin de insanlar makamı görevleri ve makamları vardır. Görevlerine göre büyüklükleri değişir. Bir yağmur damlasından sorumlu melekle güneşten sorumlu melek elbette birbirinden farklıdır. Her çiçek açan ağaç için de görevli melek vardır ve bu meleklerinin idarecisi halinde melekler vardır. Bunlara 4 büyük melek denir. Bunlar ;

1- Cebrail; Allah’tan aldığı vahiyleri peygamberlere bildirir. Ayrıca görevi hala devam etmektedir. Zora düşen yardıma ihtiyacı olan müminlere yardım eder. Meleklerin en büyüğü ve Allah katında en değerli olanıdır.

19,20,21.O (Kur’an), şüphesiz değerli, güçlü ve Arş’ın sahibi katında itibarlı, orada (meleklerce) itaat edilen, güvenilir bir elçinin (Cebrail’in) getirdiği sözdür. ( Tekvir,19)

2- Mikail; doğa olaylarını ve insanlarını rızıklarını düzenler.

“Kim Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki, Allah da inkârcı kâfirlerin düşmanıdır.” (Bakara, 98)

3- İsrafil; kıyamet gününde sura üfleyecektir. 2 kere sura üfleyecektir.

Sûr’a üfürüldüğü gün Allah’ın diledikleri müstesna göklerde ve yerde bulunanlar hep dehşete kapılır. Hepsi boyunları bükük olarak O’na gelirler.(Neml,87)

4- Azrail; eceli gelenlerin canlarını alır. Azrail’e Kuran-ı Kerim’de ölüm meleği denilmiştir.

“De ki: ruhunuzu -sizin için görevlendirilen- ölüm meleği alır.”(Secde, 11).

Peygamber efendimiz teheccüd namazına kalktığında şöyle dua ederdi;

"Ey Allah'ım, Cebrâil, Mikâîl ve İsrâfil'in Rabbi, göklerin ve yerin yaratıcısı, gaybı ve şehâdet âlemini bilen. Sen kullarının arasındaki ihtilaflar hakkında hüküm sahibisin. Beni izninle ihtilaf edilen şeylerde hakka kavuştur. Sen dilediğini sırat-ı müstakim'e kavuşturursun (Müslim, Müsafîrûn, 200)

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478