Namaz Vakitleri

Namaz Vakitleri

Herkes şu soruyu sorar kerahet vakti ne zaman? Hangi namaz hangi zamana kadar kılınır? Güneş doğunca namaz kılınır mı? Vs vs….

Şimdi bu sorulara cevap vereceğim inşaAllah.

Sabah namazı tan yerinin ağarmaya başlamasından güneşin doğuşuna kadar olan süre kılınır. Yani imsak vakti girmesi ile sabah namazının vakti girmiş olur. Güneş doğuşu ile de sabah namazı vakti biter. Sabah namazı vakti içinde kaza namazı kılınabilir ama nafile namaz kılınmaz. Cemaatle namaz kılmak isteyen 2 rekat sünneti evde kılıp farzı camide kılabilir.(Peygamber efendimizin uygulaması bu şekildedir.) Hem sünnet hem farz camide kılınabileceği gibi her ikisi cami de de kılınabilir. Cemaatle namaz kılmak 72 kat daha sevaptır.

Öğle namazı güneşin tepe noktasını biraz aşmasıyla başlar. İkindi namazı vaktine kadar öğle namazı kılınabilir. (ama unutmayın ki amellerin en faziletlisi vaktinde kılınan namazdır.) Öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar kaza namazı kılınabilir. 20 dakika kalıncaya kadar da duha(kuşluk) namazı kılınabilir.

Gölgelerin boyunun 2 katına ulaştığı vakit ikindi namazının vakti girer. Güneşin batmasıyla ikindi namazının vakti sona erer. İkindi namazını muhafaz etmeliyiz. Çünkü Kuran-ı Kerimde rabbimiz orta namazlarınızı muhafaza etmemizi emretmektedir.

Akşam namazının vakti güneşin batışı ile başlar. Ufukta oluşan kızıllıktan sonra bir beyazlık belirir.Akşam namazı vakti bu beyazlıktan sonra sona erer. Şafi mezhebine göre kızıllıktan sonra sona erer. Akşam namazından sonra 6 rekatlık evvabin namazı kılmak çok faziletlidir. Bu akşam namazının sünnetinden sonra 4 rekat daha kılarakta 6 yapılabildiği gibi , akşam namazının sünnetini kıldıktan sonra 6 rekat kılarakta olabilir.

Yatsı namazı vakti akşam namazı vakti çıkmasıyla başlar. Sabah namazı vakti girinceye kadar da devam eder. İmsak vaktine kadar yatsı kılınabilir. Gece bir miktar uyuyup uyanınca kılınan namaza teheccüd namazı denir. Fazileti çok fazladır. Herkes uyurken namaza durulmuştur. Kılmaya gayret edelim inşaAllah.

Namaz Kılınamayacak vakitler (Kerahat Vakitleri)

• Güneş doğarken
• Güneş tam tepedeyken
• Güneş batarken

Hiçbir namaz kılınmaz. ÖĞRENELİM Kİ ÖĞRETELİM SELAMETLE…

ilgili yazılar için;

Allah’ın Sıfatları

Kuşlar Filleri Yener mi?

Kadınlara Özel Durumlar

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478