S A B I R

    S A B I R

“O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz,derler.” Bakara Suresi 155-156

Sabır, rabbimizin kullarından istediği bir eylemdir. Hayat her zaman kolay değildir. Zor ve çetin anlar, zor imtihanlardan geçeriz. Bazen sonunda varacağımız güzelliklerin hatrına katlanırız. Bazen bekleriz sabırla. Bu zamanlarda sabretmek kamil bir müslümanın yapabileceği bir iştir . Sabır bir erdemdir. Hayatın vazgeçilmezidir. Sabır, ahlakımızı olgunlaştırır ve bizi de. Sabretmekle Allah’tan başka kimseye yalvarmamış ve gelenin Allah’tan geldiğine inanmış oluruz. Nefsimize hoş gelmeyen , doğru gelmeyen şeyleri sırf nefsimiz için yapmamak için direnmekte sabırdır.

Bela başımıza ilk geldiği zaman yapılan sabır en kıymetli sabırdır. Bununla ilgili sizinle bir hadis paylaşayım;

Enes İbni Mâlik radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem, (çocuğunun) mezarı başında (bağıra-çağıra) ağlayan bir kadının yanından geçti.
Ona:
– “Allah’dan kork ve sabret!” buyurdu.
Kadın:
– Çek git başımdan; zira benim başıma gelen felâket, senin başına gelmemiştir, dedi.
Kadın Hz. Peygamber’i tanıyamamıştı. Kendisine, onun Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem olduğunu söylediler. Bunu duyar duymaz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in kapısına koştu, orada kapıcılar yoktu. (Özür beyân etmek üzere Hz. Peygamber’e):
– Sizi tanıyamadım, dedi.
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de:
– “Sabır dediğin, felâketle karşılaştığın ilk anda dayanmaktır” buyurdu.
(Buhârî, Cenâiz 32, 43; Ahkâm 11; Müslim, Cenâiz l4-l5)

Sabırı ahlak edinmiş kimse sözlerini de yerine getirmek için sabreder. İbadetlerine sabırla devam eder. Varlıkta da yoklukta da sabreder. Canların ve malların emanet olduğunu birgün onların elinden alınacağı düşüncesine ve gerçeğine de sabreder.

Hak için doğru söyler . Dokuz köyden kovulsa da… Hakkında söylenen kötü sözlere sabreder. Allah’ın yolunda olduğu için ona eza verenlere Allah için sabreder. Sabrettiğinde sevap kazanacağını ve sabretmediğinde günaha gireceğini bilir. Çünkü sabrın Allah’ın rızasına kavuşturmaktır.

Sabır insanı olgunlaştırır . Bazen Yunus (as) nin yaptığı gibi sabretmediğinden tövbeye yapışır. Pişman olarak rabbimin karşısına çıkar. Tövbe kapıları ölene kadar açıktır. Can boğaza geldiğinde artık o tövbe fayda vermez.

Sana vahyolunana uy! Ve Allah hükmünü verinceye kadar sabret. Çünkü O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.

Yunus Suresi 109

Özellikle savaş zamanı sabredip Allah melekleri ile destek vereceğine söz vermiştir. Mekkeli müşriklerin eziyetleri sürekli ve devamlı idi . Savaş yapılmasına karar verildiğinde müslümanlar tabiri caizse bir avuçtu ve müşrik ordusu kalabalıktı. Allah rüyasında müşrikleri onlara az gösterdi ve bedir savaşında melekleri ile müslümanlara yardım etti . Müslümanlar göremediler ama bazı müşrik ve bazı müslümanlar melekleri gördü. Bedir savaşında müslümanlar galip geldi. Allah’ın yardımı ile. Çünkü onlar sabretmişti, korkmamıştı. Allah’tan gelen başımızın üstüne demişlerdi . Allah ‘ta onlara şu ayetleri ile seslendi:

Şimdi Allah sizden yükü hafifletti ve sizde bir zaaf olduğunu bildi. O halde sizden sabredecek yüz kişi olursa ikiyüz düşmana galip gelirler, sizden bin kişi olursa Allah’ın izniyle ikibin düşmana galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.
Enfal Suresi 66

ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR.

Diğer yazılar için ;

İçimizdeki Düşman

Melekler ve Özellikleri

Bedir Savaşı ve Bedir Savaşının Sonuçları

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478