SÖZÜNDE DURABİLECEK MİSİN?

AHDE VEFA

Ahde Vefa, sözlük anlamı olarak verdiği sözde durma anlamına gelir. Sözünü tutmak kişinin vaat ettiği şeyi yerine getirmesi demektir. Aile hayatında , iş hayatında , hayatın her alanında verdiğimiz sözleri tutmalıyız . Güvenilir olmak için bu önemli bir olgudur. Hz . Muhammed’e (s.a.v) boşuna Muhammed-ül Emin denmemiştir. Allah ile olan ilişkilerimizde de ahde vefaya son derece önem vermeliyiz. Bu sözlere sadık kalmamız müslümanlığımızın göstergesidir. Zaten bunun tersi münafıklıktır.

Müslüman ahlakına sahipse yaptığımız antlaşmalara uyar. Oradaki şartları yerine getiririz. Emaneti gözetir, Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri koruruz. Sözünü yerine getiren kimse hem sözün muhatabına hem de ahdine vefa göstermiş olur. Bu sözün anlamını kavrayamayan insandan zaten yalan , hırsızlık, hiyanet beklenir.

“Ey iman edenler! Akitlerinizi yerine getirin” (Maide,5)

Sözünde duran kişiler , etrafında da sevilirler. Bu nedenle insanlar onlara saygı duyarlar. Sözlerini yerine getirmeyip kandıran insanlar hen Allah tarafından hem de insanlar tarafından sevilmez. Kuran’a göre ahde vefa iman ederek Allah’la sözleşmiş müminin ahlaki borcudur. Rabbimize verdiğimiz sözden caymamak imanımızın kemalini karakterimizin olgunluk seviyesini gösterir. İnsanlar Allah verdikleri sözleri tutarlarsa Allah’ ta bizi vaadettiğini cennetlere koyacaktır. Bunda şüphe yoktur. Bu da Allah’ın ahde vefa örneğidir. Bu bağlamda diğer örnek ise , Allah’ı birleyen, şirk koşmayan , sabredenlere vs. dünya ve ahirette yardım edeceği ahdinde bulunmuştur.

Sonuç olarak , insan verdiği her sözden hesaba çekilecektir.

“Verdiğiniz her sözü yerine getirin, çünkü verdiğiniz sözden hesap gününde mutlaka sorguya çekileceksiniz” (17/İsra, 34)

Verdiği sözde durmayanlar Allah’ın bir ahdi olarak bu sınavı kaybederler.

16/94. Yeminlerinizi, birbirinize karşı dolap çevirmeye alet etmeyin; yoksa, sağlam basmış olan ayak sürçer ve Allah’ın yolundan alıkoyduğunuz için kötülüğü tadarsınız ve büyük bir azaba uğrarsınız. 95. Allah’a verdiğiniz sözü az bir değere satmayın. Eğer bilmiş olsanız, Allah’ın katında olan, sizin için çok daha iyidir.

Verdiği sözde duranlar , ayakları sağlam basanlar ise bu sınavı geçeceklerdir.

23/8. Emanetlerini gözeten ve sözlerini yerine getiren (mü’minler murada ermişlerdir).

Ahde Vefa gösterenlerin özellikleri;

– Sabırlı olmak
– Saygılı olmak
– Sorumluluk sahibi olmak
– Duyarlı olmak
– Devamlılık sahibi olmak
– Sebat etmek
– Unutmamak
– Sadık olmak
– Dürüst olmak

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478