Çocukların her istediği yapılmalı mıdır?

Bu soru sürekli sorulur. “Çocukların her istediği yapılmalı mı?” Hepimizin içinde küçüklükten kalma bir ukte var. Ailemizin istediğimiz oyuncağı almaması, gerekli olduğunda bilgisayar, telefon almaması, atari almaması hep içimizde kalan şeylerdendi. Bizde, bizim ailemiz bize almadı, o şeyleri tadamadık diye, çocuğumuz her bir şey istediğinde alır duruma geldik. Peki, bu davranışlar ne derece doğru?

Günümüzdeki ebeveynler, kendi çocukluklarında istedikleri zaman top, oyuncak, bisiklet, krampon gibi istekler alınmayınca içimizde kaldığından dolayı, çocukları olduğunda ve çocukları bir şey istediğinde elinde avucunda olsa da olmasa da almaya çalışıyorlar. Aslında ne kadar iyi bir şey yaptıklarını düşünseler de, bu çocuklar için ileride kötü alışkanlıklar kazanmasına sebep olabilir. Mesela bencil olabilir. Ben arkadaşlık ilişkileri kurduğu zaman “ben istediğim zaman bana verecekler, bana alacaklar” gibi düşünce ve davranışlara girecektir. Herkesi çevresinde onu göz bebeğiymiş gibi davranacak diye düşünür. Paylaşımcı (çoğu zaman) olmaz. Sabırlı olmayı öğrenemez. Olacağı, yapacağı şey bir an önce gelsin, olsun, yapılsın ister…

Çocuklarımızın her isteğini yapmak yerine, bazı zamanlar istediklerini almayarak (yapmayarak), bazı zamanlar biraz geç alarak, bazı zamanlar hemen alarak daha doğru bir davranış biçimi olabilir. Ayrıca, çocuğa kendi parasını biriktirtip, alacağı şey için kullandırttırsanız paranın kıymetini daha iyi anlar, paranın her zaman kolay bulunamayacağını da öğretmiş olursunuz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478