Evde bakım maaşı nedir? Hangi şartlarda alınır?

Aslında bu yazımda evde bakım maaşı nedir? Hangi şartlarda alınır? Onlardan bahsetmek istiyorum.

Evde bakım dediğimiz olay aslında ev halkı içerisindeki bireylerden birinin engelli olması ya da kendi ihtiyaçlarını giderememesi durumudur. Yalnız engelli dediğime bakmayın, her engelli bakıma muhtaç değildir. Engelli diye söylenilen kişilerinde bakıma muhtaç yani kendi ihtiyaçlarını giderebiliyor olmaması durumudur. Bu gibi durumlarda devlete başvurup bu gibi durumlarda kendinize maaş bağlatabiliyorsunuz. Ama başvuru şartları şöyle bir durum var… Eğer ev halkı içerisinde çalışan kişi varsa (kaç kişi olursa olsun) kişi başı asgari ücretin 2/3 ünü alabiliyorsanız, evde bakım maaşı alamazsınız. Bunun altında kalırsa ancak alabilirsiniz. Şimdi gelelim evde bakım maaşı alabilmek için diğer şartlar neymiş, göz atalım.

Evde bakım maaşı alabilmek için öncelikli koşul sağlık raporu (engelliler için –hepsi değil biraz öncede belirttiğim gibi- ve kendi ihtiyacını karşılayamayacak olan kişiler için) ve evdeki bireylerin aldıkları gelirde asgari ücretin en fazla 2/3 ünü karşılayacak durumda olmaları. Yani şuanki asgari ücret 2324 tl net, 2/3 ünü karşılayan rakam 1402 yani 1400 tl olursa alırsınız ama 1402 ve yukarısında (kişi başı, evde kaç kişinin bulunduğunun önemi yok. Evdekilerden birinin aldığı maaş bu ve bu tutarın üstüyse evde bakım maaşı alınamaz) olursa maaş alamazsınız. Bu ikisinin dışında tc kimlik numarası, bakacak kişinin gelir beyan belgeleri,  vasi belirleme kâğıtlarıdır.

Evde bakım maaşı için aile sosyal ve politikalar bakanlığının tüm il ve ilçelerdeki temsilciliklerine, gerekli belgelerle başvurulur.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478