Neden birikim yapmalıyız?

Günlük hayatta bazen karşılaşırız zor zamanlarla. Ya da birikim yapmaya çalışıyorum dediğinizde 3-5 kuruşla mı diye dalga geçenlerle… Ama işin aslı öyle olmamalı…

Çünkü günlük hayatımızda o kadar çok sorunlarla karşılaşıyoruz ki… Şimdi diyebilirsiniz, birikim yapıp ta ne yapacağım diye. Zaten elinize geçen bütün parayı birikime ayırın gibi şeyler söylemeyeceğim. Herkesin gelir gider durumu farklıdır.  Senin borcun vardır, kumbara yapmışsındır ayda 50 lira biriktirmişsindir, başka biri borcu yoktur, belli başlı giderleri vardır, sosyal hayatını da belli bir düzene oturtmuştur, ayda 300 lira kenara koyabilmiştir. Değişir. Önemli olan ne kadar birikim yaptığın değil, birikim yapabiliyor olduğundur. Günlük hayatta sizde karşılaşıyorsunuzdur para biriktirmek istiyorum ama gelen gidiyor, harcamam çok diyeni. Sizde böyle düşünüyorsanız, yapacağınız en önemli şey tamamen bütçe yapmak. Nereye ne gittiğini görüp, fuzuli harcamaları kısmak ya da hiç yapmamaya çalışmalısınız. Düşünsenize, çalıştığınız yerde bir kaza geçirmişinizdir, bir trafik kazası olabilir, hastane (hadi devlet hastanesinde tedavi gördünüz diyelim), günlük yaşam. Eviniz kira olmayabilir ama evin içinde illa ki giderleriniz olacak. Çalışmadığınız sürece bunları nasıl karşılayacaksınız? Tabiiki yaptığınız birikimle.

Aman canım ne olacak? Çalışıyorum, kazandığımı kullanıyorum değil olay. Hayatın ne getirdiğini bilemezsiniz. İşte bu yüzden yaptığınız birikimin miktarı değildir önemli olan, Birikin yapabildiğinizdir önemli olan.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478