ALLAH’IN ASLANI

ALLAH’IN ASLANI

Hz. Hamza Peygamber aleyhisselamın amcası Zübeyde Hatun Önce Hz. Hamza’yı sonra da Peygamber Aleyhisselamı emzirmiştir.İkisi hem de süt kardeşidir. Hz. Hamza , Peygamber Aleyhisselamdan 2 yada 4 yas büyüktür. Hz. Hamza çok cesur, güçlü , ok ve kılıcını çok iyi kullanana biriydi.

Bir gün Safa tepesinde oturan Peygamber Aleyhisselama Ebu Cehil ve arkadaşları eziyet etmeye başladılar. Ebu Cehil Peygamber Efendimize sövdü, saydı ve onu çok üzdü. Peygamber Aleyhisselam hiç cevap vermeden kalktı ve gitti. Onu gören bir kadın durumu peygamber efendimizin amcası Hamza’ya haber verdi. Hz Hamza adeti üzerine Kabe’yi tavafa giderken kadın her şeyi Hazreti Hamza’yı anlattı. Kadın şöyle dedi: “Ey Ebu Umâre! Amr b. Hişâm’ın yeğenin Muhammed’e yaptıklarını görseydin, dayanamazdın. İşte, burada otururken ona hakaretler, eziyetler etti. Ağza alınmayacak ağır sözler söyledi ve çekip gitti. Muhammed ise ona hiç bir şey söylemedi. Üzgün bir hâlde evine döndü.” Bunu duyan Hamza çok sinirlendi ve çok üzüldü. Hemen Ebu Cehil’in yanına gitti ve elindeki yayla ona vurdu. Hamza üzerine saldıracak oldular. Ebu Cehil karşılık vermedi. Çünkü olayın kapanmasını daha iyi olacağını düşünüyordu. Etrafa “Ebu Umare’yi!” Ben onun kardeşi oğluna çok kötü sövüp saymıştım” dedi. Bundan sonra Hz. Hamza “ Ben de yeğenimin dinini kabul ediyorum. Cesareti olan varsa karşıma çıksın.” Dedi. O sıra kimse Hamza’nın karşısına çıkamadı ve kalabalık dağıldı. Hz Hamza’nın İslam’ı benimsemesi ile Müslümanlar daha da güçlendi. Bu da müşrikleri Müslümanlara karşı hareket ederken biraz daha geriye çekti.

Hz. Hamza’nın müslüman olması Kureyş’e çok ağır gelmişti. Hz. Hamza bundan böyle Hz. Muhammed’i (sav) koruyacağını Kureyşlilere ilan etti. Onun müslüman olması ile İslam dini çok güçlendi.

Hz. Hamza Allah’ın güçlendirmesini istediği sayılı kişilerdendir. Hz. Hamza’nın müslüman olmasıyla Kureyşliler Peygamber aleyhisselama yaptığı işkencelerden bir kısmından vazgeçtiler.

Diğer yazılarımız için ;

Öldürmeye Gelirken Müslüman Oldu

Beni Örtün, Beni Örtün!!!

Tebliğ Başlıyor

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478