Ülkemizde düğün yapmak ne kadar önemli?

Ülkemizde geçmişten günümüze evlenen çiftler, bu mutlu günlerinde eşi dostu akrabasını görmek ister. Aslında işin aslı öyle değil. Peki, neden düğün yapmak bu kadar önemli? Aslında gençler istemese de, ebeveynler bu konuda çok ısrarcı.

İnsanlar, kendi çocukları evlenene kadar çağrılan düğünlere giderler. Maksat, kendi çocukları evlendiklerinde de o düğününe gittikleri kişilerin kendi evlendirdikleri çocuklarının düğününe gelsin diyedir… Birnevi misilleme… Bundan ziyade o zamana kadar gittiği düğünlerde taktığı takıları geri alabilmek içindir. Aslında bu olay, gelinle damada yapılacak olan ufak tefek yardım etmekten çıkmış, ben ona bunu taktım, o da bana bunu takacak muhabbetine dönmüş. Ve tabi bunlara ek günümüzde gelinler artık “o yapıyor da benim neyim eksik” düşüncesine girerek kıskançlık yapmaktadır. Tabi bunların hepsini es geçip sadece nikâhla evlenen gençlerimizi unutmamak gerekiyor. Ailelerin onca tatavası arasından sıyrılıp sadece nikâh kıymışlardır. Kendilerine helal olsun demekten başka diyecek sözümüz yoktur. Malum, ülkemizde gençlerin fikirlerine saygı duymayan o kadar ebeveyn var ki… “bir tanecik oğlum/kızım var, tabi düğün yapacağım” mantığıyla çok sık karşılaşıyoruz güzelim ülkemde. Çocukları bir rahat bıraksanız, onlar böylesine bir zamanda böyle bir borç yükünün altına girmeyecekler. Sonra aileler düğün için borç yaptık diye takılan takıları alıyorlar. Yahu, size mi geldi o takılar.

Şu anneler babalar ne zaman şu düğün yapmaktan vazgeçecek. Herşey çalgı çengi ve takı töreninden ibaret değildir. Zaten bu “benim taktığımı geri takacak” mantığı olmasa daha iyi olacak. Böylesine mutlu günde, sevdiklerimizle bir arada olmak değil midir asıl amaç. Bunu nikâhtan sonra bir yere gidilir, bir organizasyon düzenlenir, yemek yenilir… Birlikte bir aktivite yapılır. Asıl amaç mutlu olmak. Mutlu gününde biraz olsun eğlenmek. Sevdiklerimizle birlikte olmak… Yani illa da düğün yapacağım diye tutturmamak gerekiyor.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478