Gençler neden evlenmiyor?

Ülkemizde eski yıllarda evlilikler genellikle askerden önce evlendirmek ya da askerden geldikten sonra hemen erkek çocuklarını evlendirme olayları vardı. Ama günümüzde öyle mi? Değil tabii ki… Önce okul, ardından iş bulma derdi… Erkekler için birde askerliği yapma derdi.

Şimdiki zamanda, hem kadın hem erkek, eğitim hayatı, iş bulma, erkekler birde askerlik derken zamanın çoğu kendilerine vakit ayırmakla geçiyor. Ee askerden gelen erkekler, ellerinde de birikim yoksa yeniden iş bul, belli bir birikim yap. O sıra kız arkadaşı yoksa sağa sola bakma dediğimiz görücü usulü bir kız bulma yoluna gidiyor. Haliyle kızlarda erkekler gibi okudukları ve sonrasında çalışma hayatları olduğu için evlenmeyi pek düşünmüyorlar. Düşünseler bile belli bir çalışma hayatı olsun istiyor. Çünkü erkek eline bakmak istemiyor kızlar. Haklılar da. Öyle de olmalı gerçekten Koca eline niye bakayım diyor. Daha çok kariyer odaklı planlar var artık. Açıkçası günümüzde birçok erkeğin ya da kadının aklında evlenmek yok.. Olsa bile doğru düzgün adam yok. Kadınlar beni dövmeyecek, öldürmeyecek biri olsun yeter konumuna geldi. Erkeklerde kadınların veya ailelerinin fazla mal mülk, altın gibi şeyleri istemesinden dolayı evliliğe sıcak bakmamaktadır. Günümüzde psikolojik sorunları olan insanların sayısı arttıkça, evlenip aynı eve girmeyi pek düşünmüyor gençlerimiz. Veya evlense bile iki tarafın çalışması dahi ekonomik anlamda sıkıntı çekebiliyorlar.  Böyle durumlar bir araya gelince gençler evliliği düşünmüyor veya geç evleniyorlar.

Birde ailelerin gençleri zorlama mevzularından dolayı evlilikten daha da soğuma durumları olmakta maalesef… Bu durum gençleri evlilikten soğutuyor. Hele evlendikten sonra çocuk, çocuğun masrafları gibi durumlar, iyice insanları evlilikten soğutuyor. Her iki taraf hem kendilerine çekidüzen verip, hem de çalışma koşullarını yoluna koyarsa, evliliklerin bu kadar azalmasını önleyecektir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478