Üniversite öğrencisi kendini nasıl geliştirmeli?

Öğrencilerin, lise hayatında başlayarak ve tabiiki üniversitede okumak istiyorlarsa üniversite hayatları dâhil olmak üzere kendilerini geliştirmek için ellerinden geleni yapabilirler. Her boş vakitlerini değerlendirmeye çalışabilirler. Daha sonraki yıllarda (iş hayatı) fırsat dahi bulamayacaklar buna.

Ülkemizde birçok öğrenci, yaşam şartlarından dolayı birçok şeyi yapamaz durumda. Mesela bir dil öğrenmek istediğiniz zaman çoğu zaman bunu parayla yapabiliyorsunuz. Ücretsiz kurslar belli bir seviyeye kadar eğitim veriyor çünkü. Ama siz kendinizi kelime haznesi olarak geliştirirseniz ve öğrenmek istediğiniz dilde konuşacak, yazışacak birilerini bulursanız / tanışırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Maddi olanaklarınız olup bu tarz kurslara gitseniz bile konuşmadan, yazmadan akıcı bir şekilde konuşamazsınız çünkü. Ve mümkünse dil konusunda lisedeyken b2 ya da c1 seviyesine gelmelisiniz. Üniversite döneminizde ikinci bir dili öğrenme şansınız olur. Bu da sizi okuduğunuz bölümde aranılan kişi yapabilir. Yani kendinizi geliştirmeniz, bir yandan da iş hayatınızda etkili olacaktır. Yeri gelir aldığınız bir web tasarım eğitimi, muhasebe eğitimi, yeri gelir (günümüzde sıkça aktif olmaya başlayan) sosyal medya, youtuber, blogger gibi ilgiler kendi yapacağınız (kuracağınız) işte bir faydasını gösterecektir. Ve muhakkak en az 1 enstrüman çalacak dereceye gelin. İyi veya kötü. En basitinden gitarla başlayabilirsiniz.

Her boş kaldığınız zamanlarda kendinizi geliştirmekten çekinmeyin. Sonra gün gelir, çalıştığınız işyerinde, bulunduğunuz konumdan, aldığınız maaştan şikâyetçi olursunuz. Ki günümüzde birçok kişi, daha önceden, öğrencilik hayatında gibi neden yapmadığını sorgulayanlar mevcut. İş hayatı odaklı düşünüyorsanız, kesinlikle dil öğrenmek çok önemli. Eğer sosyal çevre veya aktivite olarak düşünüyorsanız, tiyatroyla ilgilenebilir, fotoğrafçılık eğitimleri alıp boş zamanlarınızda fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca kendinizi birçok yönlü geliştirirseniz, daha fazla iş bulma olanağınız da artacaktır. Örneğin, dil öğrendiğiniz zaman ülkemizde iyi bir şirkette üst düzeylere kadar yükselebilirsiniz. Bu öğrenmiş olduğunuz dil, fotoğrafçılıkla bir araya geldiğinde yurt dışına çıkıp fotoğrafçılık yapabilirsiniz. Mesela bebeğiniz doğduktan sonra bir fotoğraf albümü yapma ülkemize Avrupa’dan geldi. Yeter ki öğrendiğiniz şeyleri fırsata çevirmeyi bilin.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478