Çaya gelecek olan misafirlere yapılacak ikramlıklar

Çok yakın bir zaman diliminde aradıysa ya da haberli olarak 10-15 dakika sonra geleceğini söyleyen komşular olabiliyor. Bazen de gün içinde eş dost akrabalar arayıp akşam çaya geleceklerini bildirebiliyorlar. Tabi bizde müsaitsek kabul ediyoruz gelecek olan misafirleri.

Ülkemizde malumunuz çaya gelecek olan kişilere, illa ki çayın yanında birşeyler ikram ederiz. Yani etmezsek olmaz desem daha doğru olur. Çünkü yemeyi ve yedirmeyi acayip seven bir milletiz. Hiç olmadı evde misafire ikram edilecek ne varsa ikram ederiz. Aslında çayın yanında misafire ikram edebileceğimiz o kadar çok şey var ki. Bu kek olur, kısır olur, poğaça olur, yeri geliyor çerez oluyor… Hatta çayın yanında bazı tatlıları ikram ettiğimiz olur. Tulumba gibi mesela. Komşumuz ya da bir arkadaşımız dakikalar içerisinde gelecekse mesela en yakın yapılabilecek bir şey kek oluveriyor. Hemen malzemelerini çırpıp at fırına. Daha pratik bir şey isteniyorsa hemen evde çocuk varsa fırına yollanır, hamur kızartılır. Hiç olmadı evde bulunan bisküvi çerez, kuruyemiş vs. şeyler ikram edilir. Hatta son zamanlarda çalışan kadınlar (ev hanımları da artık yapar oldu) misafir gelme ihtimallerine karşı buzluklarında pişirilmiş poğaça, yaprak sarma, börek gibi şeyler yapıp buzluklarına koyabiliyorlar. Öyle kolaylık oluyor ki o dolabın buzluk kısmına konan poğaça, kek, sarma, börek, biber dolması gibi şeyler. Çat kapı misafir gelmelerine karşı fırında veya ocakta ısıtmaya bakıyor sadece.

Birde çayın yanına öyle çok fazla çeşit yapmaya gerek yok. Altı üstü bir çay. Hele hele akşam çaya geliyorsa misafir, meyve gibi ikramlarda yapıldığı için, çok çeşit yapmaya gerek yok. Gelen misafirde bazen eli boş gelmiyor. Çayın yanına hazırlanan tabağa o getirilen şeylerde konabiliyor. Hem fazla fazla yapılınca yaptığınızla kalıyorsunuz. Yenmeyebiliyor bazen.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478