Para biriktirmek için yapılması gerekenler

Birçok insan bu konuda kafa yormaktadır. Nasıl yapacağını, nerelerden fedakârlık gösterip parasını arttırmaya çalışıp para biriktirmeye çalışalım derdinde.

Malum, ülkemizde çok fazla asgari ücretle çalışan var ve yeri geliyor kredi kartlarına çok fazla dayanıyoruz. Asgari ücret ve biraz üzerindeki maaşlar yetmiyor, yetmemekte ailelere. Para biriktirmek için öncelikle evdeki hareketlerden başlamak gerekiyor. Nedir bu evdeki hareketler? Mümkünse odadan çıkarken ışıkları kapatın, şarjları, televizyonu, bulaşık ve çamaşır makinelerinin fişlerini prizlerde bırakmayın. Su ısıtacağınız zaman kettle’da değil de ocakta ısıtın. Çaycı gibi elektrikli aletleri mümkünse kullanmayın. Doğalgaz kullanımı, elektriğe göre daha ucuzdur. Duş veya banyo yaparken suyun altında fazla kalmamaya çalışın. Ayrıca su israfını önleyerek ileriki nesillerimize kurumuş göller bırakmamış oluruz. Yemekleri mümkün olduğunca çelik tencerede yapın. Daha geç soğuduğu için, yemek saatinize yakın yemek yapıyorsanız, bir nebze de olsa enerji tasarrufu sağlar, faturaların düşük gelmesini sağlarsınız. Fatura giderlerinizi azalttığınız için elinizde daha fazla para kalacaktır. 5 kuruş için 10 kuruş için daha uzaktaki markete mi gideceğim diye düşünmeyin. O beğenmediğiniz 5-10 kuruşlarla ayda 100 liraya kadar (hatta elinize gün içinde daha fazla bozukluk geçiyorsa, daha fazla da birikebilir) para birikmiş oluyor. Ve tabi birikim yapmanın en önemli kurallarından kumbara (aylık belirlediğiniz bir tutarı ayırıp başka bir banka hesabınızı kumbara gibi görebilirsiniz). Yakın yerlere gidecekseniz toplu taşımaları dahi kullanmayın. Mümkün olduğunca gidermiş gibi görünen şeylerde harcadığınız paraları biraz daha düşürürseniz, birikim yapma olasılığınız daha da artar.

Birikim yapıp da ne yapacağız diye düşünmeyin. Kazandığınızı günlük harcıyorsanız, gelecek günlerinizde çalışamadığınız günleri düşünmüyorsunuz demektir. Gün gelecek, hastalanıp tedavi olamazsanız, birikim yapmadığınız için pişman olmayın. Başkaları size para verse borç olarak verecektir. Bankalardan kredi çekmeyi düşünmeyin, her zaman kredi çıkartmayabilirler.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478